کپسول آتش نشانی مناسب برای آپارتمان

کپسول آتش نشانی ساختمان

شاید شما هم تصمیم گرفته‌اید برای آپارتمان خود کپسول آتش نشانی تهیه کنید، اما دقیقا نمی‌دانید کدام کپسول مناسب است. اصلا شاید انواع کپسول‌های آتش نشانی را نشناسید. این امر ما را بر آن داشت مقاله‌ای بنویسیم تا به سوالات شما در این خصوص پاسخ دهیم. آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

  • مقدمه
  • کلاس‌های حریق
  • کدام کلاس از حریق در یک آپارتمان می‌تواند رخ دهد؟
  • انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب

مقدمه

امروزه مردم به ایمنی خود و خانواده خود در برابر حریق بیش از گذشته اهمیت می‌دهند؛ از این رو اقداماتی در این خصوص اتخاذ می‌کنند. یکی از این اقدامات، تهیه تجهیزات اطفای حریق دستی (مانندکپسول)  می‌باشد. کپسول آتش نشانی مرسوم‌ترین وسیله برای اطفای حریق است که مردم چهار گوشه دنیا از آن استفاده می‌کنند. اما اگر کسی بخواهد برای اولین بار یک کپسول آتش نشانی خریداری کند، در ابتدای راه به سوالات و ابهاماتی بر می‌خورد. به عنوان نمونه بسیاری از مردم نمی‌دانند از بین انواع کپسول آتش نشانی کدام را باید انتخاب کنند؟ پاسخ به این سوال و  سوالاتی از این دست، کمک می‌کند مناسب‌ترین کپسول آتش نشانی را برای آپارتمان‌مان تهیه کنیم و گام موثری در راستای تامین ایمنی اعضای خانواده برداریم. برای پاسخ به این سوالات، بهتر است ابتدا انواع کلاس‌های حریق را بشناسیم.

کلاس‌های حریق

حریق انواع و کلاس‌های مختلفی دارد. برای اطفای حریق باید این کلاس‌ها را بشناسیم. زیرا روش خاموش‌کردن آن‌ها با هم فرق می‌کند. به عنوان مثال برای خاموش کردن یک فرش در حال سوختن، از آب استفاده می‌کنند. در صورتی که اگر از آب برای خاموش کردن روغن داغ مشتعل استفاده کنیم، نه تنها آتش خاموش نمی‌شود بلکه گسترده‌تر هم می‌شود. به همین دلیل برای هر کسی لازم است تا کلاس‌های مختلف حریق را بشناسد و بداند هر کلاس حریق با چه ماده‌ای خاموش می‌شود. در جدول زیر به صورت خلاصه کلاس‌های حریق را معرفی می‌کنیم:

برای خرید کپسول آتش نشانی با ما همراه باشید

همانطوری که در بالا هم به آن اشاره کردیم، روش اطفای حریق در کلاس‌های مختلف با هم فرق می‌کند. مثلا حریق کلاس A به راحتی با آب خاموش می‌شود ولی حریق کلاس F نه تنها با آب خاموش نمی‌شود، بلکه گسترده‌تر هم می‌شود.

(تجهیزات آتش نشانی )

کدام کلاس از حریق در یک آپارتمان می‌تواند رخ دهد؟

حال که کلاس‌های مختلف حریق را شناختیم، باید بدانیم کدام نوع از آتش سوزی‌ها در یک منزل مسکونی ممکن است رخ دهد.

  • ممکن است مواد خشک و جامد یک آپارتمان بنا به دلایل مختلف آتش بگیرد. مثلا ممکن است در اثر سهل‌انگاری، فرش، موکت، پرده و یا مبلمان گرفتار آتش شود. این اولین نوع حریق و یا همان حریق کلاس A است.
  • امکان دارد مایعاتی نظیر بنزین و یا الکل در یک آپارتمان دچار آتش سوزی شوند. بنابراین حریق کلاس B نیز در یک آپارتمان محتمل است.
  • احتمال دارد گاز شهری که برای روشن کردن بخاری و یا اجاق گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد نشت کند و مشتعل شود. بنابراین حریق کلاس C  هم در یک آپارتمان دور از ذهن نیست.
  • امکان شعله ور شدن تجهیزات الکترونیکی در اثر کار کردن زیاد و یا اتصالی هم در یک آپارتمان وجود دارد. پس حریق کلاس E هم ممکن است رخ دهد. البته حریق ناشی از الکتریسیته به حریق کلاس A و یا سایر کلاس‌ها تبدیل می‌شود. مثلا اتصالی سیم‌ها سبب آتش سوزی می‌شود. این آتش به فرش می‌رسد و به نوع A  تبدیل می‌شود.
  • بارها پیش آمده است که روغن آشپزی در اثر داغ شدن بیش از حد و یا ریخته شدن قطرات آب در آن شعله ور شود. پس حریق کلاس F هم در آشپزخانه یک آپارتمان می‌تواند اتفاق بیفتد.
کپسول آتش نشانی
کپسول آتش نشانی

انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب

امروزه تولید کنندگان، کپسول‌های آتش نشانی متنوعی تولید و روانه بازار می‌کنند. هر کدام از این کپسول‌ها برای اطفای حریق کلاس یا کلاس‌های خاصی از آتش مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلا کپسول آب و گاز فقط برای خاوش کردن حریق کلاس‌ A مناسب است و نباید از آن انتظار داشت حریق کلاس‌های دیگر را نیز خاموش کند. اما ما به دنبال یک نوع کپسول هستیم که توانایی خاموش کردن تمام کلاس‌های حریق یک آپارتمان را داشته باشد.

کپسول آتش نشانی پودری ABC چنین خاصیتی دارد. این کپسول می‌تواند به راحتی هر نوع حریقی که در یک آپارتمان رخ می‌دهد را خاموش کند.

وزن مناسب کپسول ABC برای آپارتمان

کپسول‌های آتش نشانی در وزن‌های مختلفی تولید می‌شوند. اما کپسول‌های شش کیلوگرمی و دوازده کیلوگرمی بسیار مرسوم است. با توجه به اینکه بانوان برای برداشتن و حمل یک کپسول 12 کیلوگرمی ممکن است دچار مشکل شوند، به همین دلیل توصیه می‌شود برای یک آپارتمان از کپسول پودری ABC ، شش کیلویی استفاده شود.

خلاصه آنکه اگر به دنبال یک خاموش کننده چند کاره با وزنی مناسب هستید، ما به شما کپسول ABC شش کیلویی را معرفی می‌کنیم.

برای خرید کپسول آتش نشانی با ما در تماس باشید

مقالات اخیر آریاکوپلینگ :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.