لولای جعبه آتش نشانی

لولای جعبه آتش نشانی

تجهیزات آتش نشانی از قبیل جعبه و قرقره (هوزریل آتش نشانی)، نقش به‌سزایی در افزایش ایمنی یک ساختمان در برابر حریق ایفا می‌کند. معمولا این تجهیزات درون جعبه آتش نشانی نگهداری می‌شوند. در این صورت در طی سال‌ها، دچار آسیب و یا اختلال در عملکرد نمی‌شوند.

فرآیند طراحی و ساخت یک جعبه آتش نشانی اگر مهم‌تر از تجهیزات داخل آن نباشد، کم اهمیت‌تر از آن‌ها نیست. یکی از موارد مهمی که در ساخت یک جعبه آتش نشانی باید در نظر گرفت، استفاده از قطعات با کیفیت است .  یکی از این قطعات کوچک اما در عین حال مهم لولا است. در این مقاله می‌خواهیم در خصوص انواع لولای مورد استفاده در ساخت جعبه آتش نشانی صحبت کنیم. آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

 • معرفی انواع لولای به‌کار رفته در جعبه آتش نشانی
 • مقایسه لولاها از نظر مقاومت
 • ویژگی‌های لولای جعبه آتش نشانی

معرفی انواع لولای به‌کار رفته در جعبه آتش نشانی

تولیدکنندگان تجهیزات آتش نشانی از لولاهای مختلفی برای اتصال درب جعبه آتش نشانی به بدنه آن استفاده می‌کنند. در ادامه سه نمونه از لولاهای پرکاربرد در این صنعت را معرفی می‌کنیم.

انواع جعبه آتش نشانی

لولای کتابی:

لولای کتابی و یا لولای تخت یکی از مقاوم‌ترین لولاهایی است که تولیدکنندگان تجهیزات آتش نشانی از آن استفاده می‌کنند. این لولا به صورت روکار نصب می‌شود. به همین دلیل گاهی آن را لولای روکار نیز می‌نامند.

لولای روکار اغلب با پوشش آبکاری تولید می‌شود. پوشش‌های آبکاری چند مرحله‌ای، لولاهای کتابی را در برابر شرایط محیطی، مقاوم می‌کند.

لولای مخفی:

لولای مخفی نمونه دیگری از لولاهایی است که برخی از خریداران خواهان آن هستند. این لولا همانطوری که از نامش پیدا است، به صورت توکار و مخفی نصب می‌شود. به همین دلیل جعبه‌ای که به این لولا تجهیز می‌شود، ظاهر زیبایی داشته و اقبال فراوانی در بین مشتریان دارد.

در هنگام بسته شدن درب جعبه آتش نشانی، لولای مخفی کاملا پنهان می‌شود.

لولای گازور:

نوع سوم لولایی که در جعبه آتش نشانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، لولای گازور است. این لولا نیز همانند لولای مخفی به صورت توکار نصب می‌شود. لولاهای گازور در ساخت جعبه آتش نشانی، کمتر از سایر لولاها مورد استفاده هستند.

مقایسه لولاها از نظر مقاومت

در بند‌های قبلی در خصوص سه نوع لولای مورد استفاده در جعبه صحبت کردیم. اما کدام لولا از مقاومت مکانیکی بالاتری برخوردار است؟

در میان این سه نوع لولا، آن لولایی که از قطعات ظریف، حساس و ساختار ساده‌تری تشکیل شده باشد، مقاومت و استحکام بیشتری نیز دارد. لولای کتابی این ویژگی‌ها را دارد. بنابراین این لولا از مقاومت بیشتری نسبت به دو نوع دیگر (مخفی و گازور) برخوردار است. شاید برخی از معماران مینیمالیست، ترجیح بدهند لولای جعبه آتش نشانی مخفی باشد. از این رو آن‌ها جعبه‌هایی با لولای مخفی و یا گازور (توکار) را انتخاب می‌کنند. اما لولای مخفی به مراتب مقاوم‌تر از لولای گازرو است.

جعبه آتش نشانی با کیفیت

ویژگی‌های لولای جعبه آتش نشانی

یک لولا چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا برای جعبه آتش نشانی مناسب باشد؟ در ادامه به برخی از این ویژگی‌ها اشاره می‌کنیم:

 • لولای یک جعبه باید از استحکام مکانیکی بالایی برخوردار باشد. زیرا عمر یک جعبه به اندازه عمر ساختمان خواهد بود. به عبارت دیگر، اگر قرار است از یک ساختمان 50 سال استفاده شود، جعبه آن نیز باید طوری طراحی شود که تا 50 سال قابل استفاده باشد. بنابراین لولای ضعیف به کار نمی‌آید.
 • لولای به‌کار رفته در یک جعبه بایستی اجازه باز شدن درب جعبه تا بیش از 170 درجه را بدهد. تنها در این صورت است که کاربر در هنگام حریق به درستی می‌تواند از قرقره و هوزریل داخل جعبه استفاده نماید.
 • لولا باید دارای پوششی باشد که به راحتی دچار خوردگی و زنگ زدگی نشود. امروزه لولاها دارای روکش آبکاری نیکل و کروم هستند. این روکش علاوه بر اینکه ظاهر زیبایی به لولا می‌دهد، از آن در برابر خوردگی نیز محافظت می‌نماید.

انواع لولای مورد استفاده در جعبه آتش نشانی

معمولا تولیدکنندگان از سه نوع لولا در ساخت یک جعبه آتش نشانی استفاده می‌کنند. این لولاها عبارتند از : لولای کتابی (روکار)، لولای مخفی و لولای گازور (توکار)

کدام لولای به کار رفته در یک جعبه آتش نشانی مقاوم‌تر است؟

در میان سه نوع لولای کتابی، مخفی و گازور، لولای کتابی از مقاومت و استحکام مکانیکی بالاتری برخوردار است

   یک لولای جعبه آتش نشانی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟


·         لولای یک جعبه آتش نشانی باید از استحکام مکانیکی بالایی برخوردار باشد.
·         لولای به‌کار رفته در یک جعبه بایستی اجازه باز شدن درب جعبه تا بیش از 170 درجه را بدهد.
·         لولا باید دارای پوششی باشد که به راحتی دچار خوردگی و زنگ زدگی نشود.

 • کپسول آتش نشانی مناسب برای آپارتمان
  شاید شما هم تصمیم گرفته‌اید برای آپارتمان خود کپسول آتش نشانی تهیه کنید، اما دقیقا نمی‌دانید کدام کپسول مناسب است. اصلا شاید انواع کپسول‌های آتش نشانی را نشناسید. این امر ما را بر آن داشت مقاله‌ای […]
 • نقشه فرار ایمن در زمان بروز حریق را جدی بگیریم!
  مقدمه متاسفانه هرساله تعداد قابل توجهی از افراد، خصوصا کودکان، سالمندان و افرادی با توانایی جسمی محدود، در حوادث حریق دچار آسیب‌های جدی و ناگوار می‌شوند.  در صورتی که با رعایت برخی  اصول و اقدامات می‌توانیم […]
 • آزمون جعبه و هوزریل آریاکوپلینگ در سازمان آتش‌نشانی اصفهان
  با حضور تیم بازاریابی در استان اصفهان، آزمون جعبه و هوزریل آریاکوپلینگ در سازمان آتش‌نشانی این استان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی آریاکوپلینگ، تیم بازاریابی (نیما کشاورز مدیر بازاریابی و امین زاهدی کارشناس امور نمایندگان) […]
 • آتش‌سوزی مدارس در ایران، راهکارهای ایمنی و نکات پیشگیرانه
  مقدمه صبحگاه پانزدهمین روز آذر ماه سال 1391، در دبستانی در روستای شین آباد پیرانشهر (آذربایجان غربی)، آتش سوزی رخ می‌دهد. این آتش سوزی و انفجار بعد از آن، علاوه بر اینکه بر پیکره مدرسه خسارات […]
 • اسپرینکلر دیواری
  از زمان ابداع اولین اسپرینکلر که به اسپرینکلر نمکدانی مشهور بود، در حدود 150 سال می‌گذرد. از آن تاریخ به بعد، طراحان سیستم‌های اطفای حریق، تغییرات زیادی را در ساختار اسپرینکلر به‌وجود آوردند؛ این تغییرات منجر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.