قیمت جعبه آتش نشانی به چه عواملی وابسته است؟

جعبه آتش نشانی دکوراتیو

امروزه به‌کارگیری تجهیزات آتش نشانی در مناطق مسکونی، آموزشی، تجاری و صنعتی امری بدیهی به‌شمار می‌رود. هوزریل‌ها، کپسول‌های آتش نشانی، هوزرک‌ها و قرقره‌های فایرباکس از جمله این تجهیزات هستند که درون جعبه‌های آتش نشانی نگهداری می‌شوند. هرچند جعبه آتش نشانی به خودی خود یک وسیله جهت اطفای حریق به حساب نمی‌آید، اما به دلیل اینکه گارد و محافظی برای این تجهیزات مهم و حیاتی به شمار می‌رود، باید بر طبق اصول و دستورالعمل‌های استاندارد ساخته شود. در این بین “قیمت جعبه آتش نشانی” با توجه با اهمیت جایگاه آن، شاید آخرین چیزی است که باید به آن دقت کنیم.

در حال حاضر تولیدکنندگان، جعبه‌های متنوعی را تولید و به دست مشتری می‌رسانند. اگر بخواهیم از لحاظ قیمت این محصول را بررسی کنیم، خواهیم دید عوامل متعددی در تعیین قیمت یک جعبه آتش نشانی اثرگذار است. در این مقاله قصد داریم عوامل موثر بر قیمت این تجهیزات را مورد ارزیابی قرار دهیم. این عوامل عبارتند از:

 • جنس ورق جعبه
 • ضخامت ورق جعبه
 • رنگ جعبه
 • نوع لولا
 • نوع قفل
 • سفارشی سازی جعبه

اثر جنس ورق جعبه بر قیمت جعبه آتش نشانی

معمولا تولید کنندگان از ورق فولادی و ورق استیل (با گریدهای متفاوت) برای ساخت جعبه استفاده می‌کنند. هرچند جعبه‌های آتش نشانی دیگری از جنس فایبرگلاس هم وجود دارد، که در مناطق خاص با خورندگی بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما کاربرد جعبه‌های فولادی و استیل به مراتب بیشتر است.

 به طور کلی جعبه‌های استیل از زیبایی بصری بالاتری نسبت به جعبه‌های فولادی برخوردار هستند و همچنین استیل زنگ نزن (استنلس استیل)، در برابر خوردگی مقاوم‌تر از فولاد به شمار می‌رود.  

اگر بخواهیم از نظر قیمت این دو نوع جعبه را با هم مقایسه کنیم، باید بگوییم که جعبه‌ آتش نشانی استیل از قیمت بالاتری نسبت به جعبه‌های فولادی برخوردار هستند. به همین دلیل، در بسیاری از پروژه‌ها، از جعبه‌های آتش نشانی فولادی استفاده می‌شود. اما در مناطقی با رطوبت و خطر خوردگی بالا، مثل مناطق سواحل جنوبی و شمالی ایران، جعبه‌های استیل گزینه مناسب‌تری به شمار می‌روند.

جنس ورق جعبه آتش نشانی
جعبه آتش نشانی استیل و فولادی

ضخامت ورق جعبه

بر اساس الزامات سازمان آتش نشانی، ضخامت ورق جعبه نباید کم‌تر از یک میلیمتر باشد. بنابراین تولید جعبه آتش نشانی با ضخامت کمتر از یک میلیمتر (مثلا 0.7 میلیمتر) ممنوع است. اما از سوی دیگر، بسیار پیش آمده است که برخی از خریداران خواستار جعبه‌هایی با ضخامت بیشتر از یک میلیمتر (1.25 میلیمتر، 1.5میلیمتر و حتی 2 میلیمتر) نیز هستند.  

از آنجایی که ضخامت ورق فولادی و یا ورق  استیل به طور مستقیم بر قیمت آن اثر‌گذار است، پس نتیجه می‌گیریم قیمت نهایی جعبه به ضخامت ورق آن نیز بستگی دارد.

رنگ جعبه و اثر آن بر قیمت جعبه آتش نشانی

رنگ یک عامل برای زیبایی جعبه به شمار می‌رود. علاوه بر این، رنگ جعبه از خوردگی و زنگ زدگی آن نیز جلوگیری می‌کند. امروزه در اکثر کارخانه‌های معتبر تولید تجهیزات آتش نشانی، از رنگ پودری الکترواستاتیک (به جای رنگ مایع) برای رنگ کاری جعبه استفاده می‌شود. با این روش، امکان تولید جعبه با رنگ‌های متنوع همچون کرم، سفید ، قرمز و … وجود دارد.

مراحل رنگ کاری به روش پودری الکترواستاتیک

رنگ کاری پودری الکترواستاتیک از دو مرحله کلی تشکیل شده است. مرحله نخست آماده سازی سطح جعبه و مرحله بعد رنگ کاری است. آماده سازی سطح، خود از مراحل مختلفی مانند شستشو، چربی زدایی، فسفاته کردن و خشک کردن تشکیل شده است. همه این مراحل اگر به درستی انجام پذیرند سبب می‌شود رنگ نیز به درستی بر روی جعبه بنشیند و تمامی آزمون‌های کیفی را پاس کند.

مقاله مرتبط

ویژگی های خرید جعبه آتش نشانی

عوامل موثر بر قیمت جعبه آتش نشانی

بسته به اینکه یک شرکت تولید کننده جعبه، از روش پودری الکترواستاتیک برای رنگ کاری جعبه استفاده می‌کند یا از روش رنگ مایع، بر قیمت جعبه اثرگذار است. در مجموع رنگ پودری الکترواستاتیک از کیفیت و قیمت بالاتری برخوردار است.

همچنین تعداد مراحل شستشو و آماده سازی سطح قبل از رنگ کاری نیز بر قیمت جعبه آتش نشانی تاثیر گذار است. متاسفانه شرکت‌هایی وجود دارند که مرحله مهم آماده سازی سطح قبل از رنگ‌کاری را در دو گام خلاصه می‌کنند. اما در مقابل شرکت‌های هم وجود دارند که مرحله آماده سازی سطح قبل از رنگ کاری را در شش مرحله انجام می‌دهند. نتیجه این وسواس در آماده سازی سطح، یک رنگ بسیار باکیفیت است که در طی زمان طولانی پوسته نمی‌شود و از جعبه در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت می‌کند.

عامل دیگری هم وجود دارد که به رنگ مربوط بوده و در قیمت جعبه آتش نشانی تاثیرگذار است. معمولا شرکت‌های تولید کننده برخی از رنگ‌ها را به صورت روتین مورد استفاده قرار می‌دهند. اما اگر مشتری، رنگی غیر از رنگ‌های روتین مورد استفاده شرکت را سفارش دهد، در قیمت نهایی جعبه اثرگذار خواهد بود. مثلا شرکتی را در نظر بگیرید که از سه رنگ کرم، سفید و قرمز برای تولید جعبه استفاده می‌کند. اگر مشتری خواستار رنگ خاصی مثلا صورتی باشد، متحمل هزینه اضافه خواهد شد.

نوع رنگ جعبه آتش نشانی
رنگ جعبه آتش نشانی

نوع لولا

تولید کنندگان، جعبه آتش نشانی را با لولا‌های مختلفی می‌سازند. از جمله این لولاها می‌توانیم به لولای کتابی، لولای مخفی و لولای گازور اشاره کنیم. در خصوص مقاومت این سه لولا باید بگوییم لولای کتابی یکی از بهترین و مستحکم‌ترین لولاها به شمار می‌رود و استفاده از این لولا می‌تواند از افتادگی درب جعبه در گذر زمان جلوگیری کند. نوع لولای درخواستی مشتری نیز بر قیمت جعبه تاثیرگذار است.

🟥 خریدجعبه آتش نشانی🟥

نوع قفل

مطابق استاندارد سازمان آتش نشانی تهران در خصوص جعبه آتش نشانی، استفاده از قفل کلیددار برای ساخت جعبه ممنوع است. در عوض قفل‌هایی با عنوان قفل‌های آسان بازشو، جایگزین مناسبی برای قفل و کلید‌های قدیمی هستند.

از جمله قفل‌های آسان بازشو می‌توانیم به قفل باکی، قفل سامسونتی، قفل زیمنسی و قفل مگنتی اشاره کنیم. لازم به ذکر است که استفاده از قفل‌های ظریف و با قطعات حساس مانند فنر‌های کوچک و غیره توصیه نمی‌شود. زیرا در این صورت قفل به راحتی خراب می‌شود. در بین تمامی قفل‌های موجود، قفل‌های باکی مکانیزم عملکرد بسیار ساده‌ای دارند؛ به همین دلیل شاید بهترین قفل با استحکام بالا و ماندگاری طولانی برای جعبه آتش نشانی باشند.

سفارشی سازی جعبه آتش نشانی

علاوه بر عوامل فوق ، سفارشی سازی نیز بر قیمت جعبه آتش نشانی اثرگذار است. در زیر به چند مورد اشاره می‌کنیم:

 • برخی تمایل دارند لوگوی شرکت و یا پروژه‌شان بر روی درب جعبه حک شود
 • تعدادی از مشتریان خواستار تولید جعبه‌های نورتاب هستند
 • مشتریانی نیز خواستار تولید جعبه‌هایی با درب دکوراتیو هستند
 • در بعضی از پروژه‌ها همچون متروها، به دلیل محدودیت فضا، استفاده از جعبه با درب کرکره‌ای مرسوم است
 • یا در برخی پروژه‌ها، رنگ، طرح و یا ابعاد خاصی از جعبه آتش نشانی مدنظر مشتریان است

هر کدام از این عوامل بر قیمت نهایی جعبه اثرگذار هستند.

جعبه آتش نشانی سفارشی
سفارشی سازی جعبه آتش نشانی

برای استعلام قیمت جعبه آتش نشانی با ما تماس بگیرید

جمع بندی

در نهایت می‌توانیم عوامل موثر بر قیمت جعبه آتش نشانی را در جدول زیر خلاصه کنیم:

ردیفعوامل موثر بر قیمت جعبهتوضیحات
1جنس جعبه1) ورق فولادی
2) ورق استیل
3) فایبرگلاس
2ضخامت ورق1) 1 میلیمتر
2) 1.25 میلیمتر
3) 1.5 میلیمتر
4) 2 میلیمتر
3رنگ جعبه1) روش های رنگ کاری (پودری الکترواستاتیک – مایع)
2) آماده سازی سطح قبل از رنگ کاری (تعداد مراحل)
4نوع لولا1) کتابی
2) گازور
3) مخفی
5نوع قفل1) قفل کلید دار (منسوخ است)
2) قفل باکی
3) قفل سامسونتی
4) قفل زیمنسی
6سفارشی سازی جعبه1) حک لوگو و الگو بر روی بدنه جعبه
2) جعبه نورتاب
3) جعبه با درب کرکره‌ای
4) جعبه دکوراتیو
5)جعبه با درب طلق‌دار
6)جعبه با ابعاد خاص

مقاله های مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.