جعبه آتش نشانی مخصوص مناطق مرطوب

جعبه آتش نشانی مناسب برای مناطق مرطوب

جعبه آتش نشانی شاید ابزاری نباشد که به طور مستقیم در فرآیند اطفای حریق مشارکت دارد. اما نگهدارنده و حفاظت کننده از این تجهیزات حیاتی به حساب می‌آید. انواع قرقره و هوزریل آتش نشانی، قرقره با شیلنگ برزنتی (قرقره فایر باکس)، هوزرک و کپسول آتش نشانی می‌توانند درون جعبه آتش نشانی قرار گیرند. به همین دلیل طراحی و ساخت جعبه آتش نشانی براساس کارایی، اهمیت بسیار زیادی دارد.

در این نوشتار به انتخاب جعبه آتش نشانی برای مناطق مرطوب می‌پردازیم. در ادامه به موضوعات زیر می‌پردازیم:

انواع جعبه‌های آتش نشانی از نظر جنس

شرکت‌های تولید جعبه آتش نشانی از سه نوع ماده اولیه برای ساخت جعبه استفاده می‌کنند. هرکدام از این جعبه‌ها ویژگی‌ها و کاربردهای خاصی دارند. سه نوع جعبه آتش نشانی از نظر جنس مواد اولیه عبارتند از:

ردیفجنس جعبه
1جعبه آتش نشانی فولادی
2جعبه آتش نشانی استیل
3جعبه آتش نشانی فایبرگلاس
انواع جعبه آتش نشانی از نظر جنس مواد اولیه

جعبه آتش نشانی مناسب برای مناطق مرطوب

جعبه آتش‌نشانی فولادی به دلیل تنوع زیاد و قیمت پایین‌تر، در بیشتر مناطق کشورمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت تولید این جعبه‌ها بر اساس الزامات سازمان آتش نشانی، استفاده از مواد اولیه با کیفیت و فرآیندهای کنترل کیفی مدون، تا سالها می‌تواند از تجهیزات آتش نشانی درون خود نگهداری کند.

اما جعبه آتش نشانی فولادی حتی با داشتن بهترین نوع رنگ و فرآیندهای تولید استاندارد، برای مناطق مرطوب آنچنان مناسب نیستند. مناطق مرطوب مانند جزایر و سواحل جنوب و شمال کشور، مناطق جنگلی و… متوسط میزان رطوبت بالاتر از سایر مناطق بوده و فرآیند زنگ زدگی جعبه را تسریع می‌کند.

در چنین شرایطی بهتر است از جعبه آتش نشانی استیل استفاده شود. ورق استیل یا Stainless steel مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی داشته و برای نصب در بناهای واقع در مناطق مرطوب بسیار مناسب است. همچنین جعبه آتش نشانی استیل در کنار مقاومت به خوردگی، استحکام بالایی داشته و از نظر ملاحظات زیبایی شناسی نیز در مرتبه بالاتری نسبت به جعبه‌های فولادی قرار می‌گیرد.

مقاله مرتبط:

خرید جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی درب و فریم استیل

لازم به ذکر است، در برخی موارد کارفرمایان و مالکان، ممکن است به دلیل ملاحظات اقتصادی و شرایط اقلیمی جعبه آتش نشانی تمام استیل سفارش ندهند. در چنین مواردی، جعبه با درب و فریم استیل و بدنه فولادی گزینه مناسبی به شمار می‌آید. این نوع جعبه با درب و فریم بیرونی از جنس استیل و بدنه‌ای مشابه سایر جعبه‌های آتش نشانی فولادی طراحی و ساخته می‌شوند. اغلب این جعبه‌ها به صورت توکار طراحی می‌شوند.

جعبه آتش نشانی استیل
جعبه آتش نشانی استیل آریا مناسب برای مناطق مرطوب و با خطر زنگ زدگی

انواع جعبه آتش نشانی استیل

جعبه آتش نشانی استیل آریا در انواع تک کابین، دو کابین دوقلو و دوطبقه (دوکابین عمودی) در مجموعه آریاکوپلینگ طراحی و تولید می‌شوند. ورق‌های استیل به کار رفته در تولید جعبه می‌توانند از انواع ورق استیل مات، آینه‌ای (آینه‌ای و آینه‌ای طلایی) و خش‌دار باشند. همچنین همانطور که ذکر آن رفت، شاید بتوان جعبه‌های درب و فریم استیل را نیز جزو این لیست قرار داد.

جعبه آتش نشانی فایبرگلاس؛ گزینه‌ای مخصوص مناطق به شدت خورنده

برخی از مناطق مانند مناطق ساحلی جنوب و شمال کشور، میدانها و سکوهای نفتی، پالایشگاهی و پتروشیمی، اسکله لنج‌ها و نفتکش‌ها، مناطق و شرایطی با چالش‌ها و ویژگی‌های خاص هستند. در چنین شرایطی، وجود رطوبت به عنوان پیش ساز فرآیند خوردگی در کنار وجود عواملی مانند آلودگی‌های نفتی و نمک‌های مهاجم و تسریع کننده فرآیند خوردگی در کنار دوره‌های خیس شدن و خشک شدن و تابش بی‌وقفه و مستقیم آفتاب می‌توانند این فرآیند مخرب را تسریع کنند و باعث تخریب سریع سطح جعبه آتش نشانی شوند.

در چنین شرایطی فایبرگلاس به عنوان یک ماده بسیار مقاوم در برابر خوردگی و عوامل مهاجم، می‌تواند بهترین گزینه برای استفاده در ساخت جعبه آتش نشانی باشد. جعبه آتش نشانی فایبرگلاس، با استحکام فیزیکی بالا و خنثی بودن در برابر عوامل خورنده و مهاجم، گزینه‌ای کامل برای استفاده در چنین شرایط چالش بر انگیزی است.

مقاله مرتبط

قیمت جعبه آتش نشانی
جعبه آتش نشانی فایبرگلاس
جعبه آتش نشانی فایبرگلاس آریا مناطق برای مناطق صنعتی و مرطوب

مقاله های اخیر:

 • اسپرینکلر پایین زن چیست؟
  نصب اسپرینکلر آتش نشانی در محیط‌های مختلف ضامن تامین ایمنی در برابر حادثه آتش سوزی تلقی می‌شود. در حالی که تمامی انواع اسپرینکلرها بسیار به یکدیگر شباهت دارند، برای محیط‌ها و کاربردهای مختلف از اسپرینکلرهای متفاوتی استفاده می‌شود. انتخاب نوع اسپرینکلر برای […]
 • جعبه و هوزریل استاندارد آریاکوپلینگ
  جعبه آتش نشانی به همراه هوزریل، یکی از معروف‌ترین تجهیزات اطفای حریق است که در ساختمان‌ها وجود دارد. طراحی هوزریل به گونه‌ای است که افراد عادی ساختمان به‌سادگی می‌توانند از آن برای اطفای حریق استفاده نمایند. علاوه بر آن، درون جعبه آتش […]
 • مراحل رنگ کاری جعبه آتش نشانی آریا
  به جز جعبه‌های استیل هر جعبه آتش نشانی فولادی دارای پوشش رنگ است. رنگ مورد استفاده در پوشش دهی جعبه آتش نشانی، تقریبا مرحله پایانی ساخت جعبه به حساب می‌آید. پوشش رنگ علاوه بر جنبه‌های زیبایی شناسی محصول، به مقاومت و کارآیی […]
 • جعبه آتش نشانی مخصوص مناطق مرطوب
  جعبه آتش نشانی شاید ابزاری نباشد که به طور مستقیم در فرآیند اطفای حریق مشارکت دارد. اما نگهدارنده و حفاظت کننده از این تجهیزات حیاتی به حساب می‌آید. انواع قرقره و هوزریل آتش نشانی، قرقره با شیلنگ برزنتی (قرقره فایر باکس)، هوزرک […]
 • ضخامت ورق جعبه آتش نشانی؛ نکات و الزاماتی که قبل از خرید جعبه باید بدانید
  جعبه آتش نشانی، شاید وسیله‌ای برای اطفای حریق نباشد. اما از آنجایی که تجهیزات اطفای حریق از جمله هوزریل، هوزرک و کپسول آتش نشانی را در خود نگه می‌دارد بسیار پر اهیمت است. به همین دلیل در ساخت آن باید الزامات مصوب […]
انواع جعبه آتش نشانی | جعبه آتش نشانی | جعبه آتش نشانی مناطق مرطوب | خرید جعبه آتش نشانی | قیمت جعبه آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *