جعبه آتش نشانی روکار و توکار

جعبه آتش نشانی روکار

در میان همه تجهیزات آتش نشانی اعم از: اسپرینکلر، هوزریل، هوزرک، قرقره و شیلنگ برزنتی،  جعبه آتش نشانی، کپسول وغیره، تنها جعبه آتش نشانی روکار و توکار است که تاثیر مستقیمی در فرآیند اطفای حریق ندارند! به عبارت دیگر، آتش نشان و یا کاربر عادی نمی‌تواند از جعبه برای خاموش کردن آتش استفاده کند. در حالی که تجهیزی همچون کپسول آتش نشانی، مستقیما برای اطفای حریق کاربرد دارد.

اما اگر جعبه هیچ کاربردی در اطفای حریق ندارد، چرا آنقدر مهم است که متخصصان حوزه ایمنی و آتش نشانی، الزاماتی برای ساخت و نصب جعبه آتش نشانی تدوین نموده‌اند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که جعبه از آن جهت که همانند یک نگهبان از تجهیزات مهم اطفای حریق نگهداری می‌کند تا عملکرد این تجهیزات به مخاطره نیفتد، پر اهمیت است.

جعبه‌های آتش نشانی امروزه در اکثر بناها به کار می‌رود؛ جعبه‌هایی که فرآیند تولید، نصب و نگهداری از آن باید بر طبق چک لیست اعلامی از سازمان آتش نشانی صورت پذیرد. در این مقاله قصد داریم در خصوص جعبه آتش نشانی روکار و توکار صحبت کنیم. آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

  • جعبه آتش نشانی
  • انواع جعبه‌های آتش نشانی روکار و توکار

مقاله مرتبط:

خرید جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی روکار و توکار

بسته به اینکه معماران مکانی برای جانمایی جعبه آتش نشانی در دیوارهای یک بنا در نظر گرفته باشند یا نه، دو نوع جعبه توکار و روکار به کار گرفته می‌شود. در مورد جعبه توکار باید گفت که بدنه آن به طور کامل در عمق دیوار قرار می‌گیرد و به دیوار پیچ می‌شود و تنها درب و فریم آن در معرض دید قرار می‌گیرد. اما جعبه روکار به طور کامل بر روی دیوار نصب می‌شود.

انواع جعبه‌‌های آتش نشانی روکار و توکار

جعبه آتش نشانی روکار و توکار، می‌تواند تجهیزات مختلفی همچون هوزریل استاندارد، قرقره و شیلنگ برزنتی، هوزرک و کپسول آتش نشانی و یا ترکیب آن‌ها را در خود جای دهد. از این روی، انواع جعبه‌های آتش نشانی عبارتند از:

جعبه آتش نشانی تک کابین:

جعبه‌های آتش نشانی تک کابین روکار و توکار ، عموما یک وسیله را در خود جای می‌دهند و در ابعاد 65cm*75cm*17cm و همچنین 65cm*75cm*20cm تولید می‌شوند.

تجهیزاتی که به صورت منفرد در جعبه با عمق 17 سانتی‌متر جای می‌گیرند عبارتند از: هوزریل 20 متری، هوزرک، قرقره فایرباکس نوع A (1.5 اینچی و 2 اینچی با طول شیلنگ  20 و 25 متر)، قرقره فایرباکس نوع B (1.5 اینچی و 2 اینچی با طول شیلنگ 20، 25 و 30 متر)

هوزریل آتش نشانی با طول شیلنگ 30 متر به درستی در جعبه تک کابین قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل جعبه با عمق 20 سانتی‌متر برای آن مناسب تر است.

علاوه بر این تجهیزات، برخی برای نگهداری شیلنگ برزنتی (شیلنگ تخت) از یک جعبه تک کابین استفاده می‌کنند.

جعبه آتش نشانی تک کابین

جعبه آتش نشانی دوکابین افقی:

جعبه آتش نشانی دوکابین افقی روکار و توکار با نام جعبه دوقلو در بازار شناخته می‌شود. ابعاد این جعبه 95cm*75cm*20cm است. این جعبه دو کابین بزرگ و کوچک دارد. در کابین کوچک‌تر این جعبه، یک کپسول ABC با وزن 6 کیلوگرم قرار می‌گیرد. در قسمت بزرگتر این جعبه هم هوزریل ¾ اینچ با طول شیلنگ 20 تا 30 متر قرار می‌گیرد.

جعبه آتش نشانی دوکابین

جعبه آتش نشانی دوکابین عمودی:

جعبه آتش نشانی دوکابین عمودی (روکار و توکار) در بازار با نام جعبه دو طبقه شناخته می‌شود. ابعاد این جعبه 160cm*65cm*20cm است. هوزریل با طول شیلنگ 20 تا 30 متری در طبقه بالا قرار می‌گیرد و تجهیزاتی از قبیل کپسول، هوزرک 1.5 اینچی با طول شیلنگ 15 تا 30 متر و قرقره فایرباکس در طبقه پایین قرار می‌گیرند.

جعبه کپسول:

جعبه مخصوص کپسول آتش نشانی برای نگهداری کپسول ABC و یا BC شش کیلوگرمی طراحی شده است. ابعاد این جعبه معمولا 23cm*30cm*75cm است.

جعبه کپسول آتش نشانی

موارد دیگر:

علاوه بر جعبه‌های مذکور در بالا، جعبه‌های دیگری هم وجود دارد که بنا به سفارش مشتریان تولید می‌شود.

شرکت آریاکوپلینگ، علاوه بر تولید جعبه‌های آتش نشانی روکار و توکار روتین، جعبه‌های کاملا سفارشی را نیز بنا به خواسته مشتریان تولید می‌کند.

مقالات اخیر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.