جعبه آتش نشانی استیل با ورق استیل 304

جعبه آتش نشانی استیل

فولاد (آلیاژی بر پایه آهن)، یکی از پرکاربردترین فلزات در جهان است که سالیانه میلیون‌ها تُن از آن در دنیا تولید می‌شود.  متالورژیست‌ها انواع مختلفی از فولاد را به‌وجود آورند؛ به طوری که امروزه صدها نوع فولاد با کاربردها و ویژگی‌های مختلف در سرتاسر جهان تولید و به بهره‌برداری می‌رسد. فولاد کربنی و فولاد زنگ نزن (استنلس استیل) تنها دو نمونه رایج از این موارد هستند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. صنعت تجهیزات آتش نشانی هم برای ساخت جعبه آتش نشانی استیل و فولادی از این آلیاژها بهره می‌برد.

در این نوشتار ضمن معرفی این آلیاژ، تفاوت‌ بین فولاد کربنی و استیل زنگ نزن را بیان می‌کنیم. سپس استیل 304  ،که یکی از زیرمجموعه‌های استیل زنگ نزن است را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم و در آخر (به عنوان یکی از تولیدکنندگان فعال در حوزه تجهیزات ایمنی)، در خصوص جعبه‌ آتش نشانی استیل صحبت خواهیم کرد. آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

  • تفاوت بین استیل کربنی و استیل زنگ نزن
  • استیل 304 چیست؟
  • جعبه آتش نشانی استیل

تفاوت بین استیل کربنی و استیل زنگ نزن

از ترکیب آهن و کربن (2 درصد کربن  و البته سایر فلزات) ، فولاد کربنی به‌دست می‌آید. فولاد کربنی در زبان انگلیسی استیل (Steel) خوانده می‌شود و در بازار آن را با نام فولاد و یا فولاد معمولی می‌شناسند.

اگر به فولاد کربنی، حداقل 11 درصد کروم اضافه کنیم، استیل زنگ نزن (Stainless Steel) حاصل می‌شود. استیل زنگ نزن (استنلس استیل) هم در انواع مختلفی وجود دارد. به طوری که امروزه بیش از صد نوع استیل زنگ نزن تولید و در صنایع مختلف، از هوا فضا تا قاشق و چنگال سازی استفاده می‌شود. استیل زنگ نزن با کد 304، تنها یک نمونه از این آلیاژها است که 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل در ترکیبات آن وجود دارد. این استیل محبوب‌ترین و رایج‌ترین نوع استیل در بازار است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فولاد کربنی و استیل زنگ نزن تفاوت‌های هم با یکدیگر دارند. از جمله این تفاوت‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • فولاد معمولی ظاهری مات دارد، در حالی‌که استیل زنگ نزن، به دلیل وجود کروم در ترکیبات آن، دارای سطحی براق و درخشنده است.
  • نیکل موجود در استیل زنگ نزن سبب می‌شود این آلیاژ در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم باشد. در صورتی که این عنصر در ترکیب فولاد معمولی وجود ندارد. به همین دلیل فولاد معمولی زنگ می‌زند (برای جلوگیری از زنگ زدن فولاد معمولی، آن را با یک لایه رنگ، همانند رنگ پودری الکترواستاتیک پوشش می‌دهند).
  • چکش خواری استیل زنگ نزن در مقایسه با فولاد معمولی کمتر است. به همین دلیل، فرم‌پذیری فولاد معمولی بیشتر از استیل زنگ نزن است.

جالب است بدانید که عموم مردم،  ورق فولاد کربنی را با نام ورق فولادی و ورق استیل زنگ نزن را با نام استیل می‌شناسند. در صورتی که هر دوی این ورق‌ها استیل هستند، اما با ویژگی‌های متفاوت! Steel

مقاله مرتبط

معرفی انواع جعبه آتش نشانی

استیل 304 چیست؟

استیل 304 یکی از انواع استیل‌های زنگ نزن است که کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد. همانطور که در بندهای قبلی به آن اشاره کردیم، در ترکیبات استیل 304 ، 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل به چشم می‌خورد. نیکل و کروم موجود در این فلز، به آن درخشندگی و مقاومت به خوردگی می‌بخشد. به همین دلیل، ساخت بدنه تجهیزات صنعتی که در محیط‌های مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرند، با این آلیاژ صورت می‌پذیرد. در این صورت، به دلیل مقاومت بالای این فلز به اکسیداسیون و زنگ آهن، خطر زنگ زدگی و خوردگی برای آن تجهیزات به شدت کاهش می‌یابد.

نکته دیگری که در خصوص استیل 304 وجود دارد این است که، این فلز خاصیت خود ترمیمی دارد! هنگامی که استیل ضد زنگ بریده و یا قسمتی از آن خراش داده می‌شود، کروم موجود در سطح فلز به سرعت با اکسیژن هوا ترکیب و اکسید می‌شود. در نتیجه یک لایه نازک اکسید ناحیه صدمه دیده را ترمیم می‌کند و از نفوذ هوا به سطوح داخلی و در نتیجه آن، زنگ زدن فلز جلوگیری می‌نماید.

شرکت آریاکوپلینگ برای تولید انواع جعبه‌های استیل، از ورق استیل 304 با ضخامت حداقل 1 میلیمتر استفاده می‌کند.

جعبه آتش نشانی استیل

همانطوری که در مقدمه این نوشتار هم بیان داشتیم، یکی از کاربردهای استیل زنگ نزن در صنعت تولید تجهیزات آتش نشانی است. تولیدکنندگان تجهیزات ایمنی و آتش نشانی، از دو نوع آلیاژ آهن برای تولید جعبه‌های آتش نشانی استفاده می‌کنند. اول:  ورق فولاد کربنی و دوم: ورق استیل زنگ نزن.

جعبه‌های آتش نشانی تولید شده به‌وسیله ورق فولاد کربنی به دلیل تنوع در رنگ و قیمت مقرون‌به صرفه در اماکن زیادی نصب می‌شوند. اما زمانی که بخواهیم جعبه آتش نشانی را در یک محیط مرطوب (همچون شهرهای مرطوب جنوب و شمال کشور) نصب کنیم، بهتر است از انواع جعبه آتش نشانی استیل بهره ببریم. زیرا ترکیبات به‌کار رفته در ورق استیل زنگ نزن، آن را در برابر خوردگی تا حد بالایی مقاوم می‌کند.

همچنین بیان داشتیم که کروم به‌کار رفته در ورق استیل زنگ نزن، جلا و درخشندگی این فلز را به طرز خیره‌کننده‌ای زیاد می‌کند. بنابراین در پروژه‌های ساختمانی لوکس، که نظر معماران به استفاده از جعبه‌های آتش نشانی زیبا معطوف است، از جعبه استیل (استیل مات، استیل خش‌دار، آینه‌ای طلایی، آینه‌ای نقره‌ای) استفاده می‌کنند.

مقاله مرتبط:

جعبه آتش نشانی با کیفیت

انواع جعبه‌های آتش نشانی استیل روکار و توکار مات، خش دار و آینه‌ای در شرکت آریاکوپلینگ تولید می‌شود.

مقالات اخیر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.