باورهای غلط در مورد سیستم اسپرینکلر اطفای حریق

اسپرینکلر آریا

باورهای غلط در مورد سیستم اسپرینکلر اطفای حریق

سیستم اسپرینکلر اطفای حریق کارآمدترین و کم هزینه‌ترین سیستم کنترل و اطفای حریق اتوماتیک بوده و در سطح وسیعی در سراسر جهان مورد استفاده است. اما مردم باورهای عجیبی در مورد این ابزار کارآمد دارند. یکی از معروف‌ترین باورهای غلطی که در بین اغلب مردم در مورد اسپرینکلر اطفای حریق وجود دارد، فعال شدن همزمان تمام اسپرینکلرها بصورت همزمان در هنگام آتش سوزی است. در این مطلب، به بررسی 14 باور غلط در مورد اسپرینکلرهای اطفای حریق می‌پردازیم.

سیستم اعلام حریق برای ایمنی در برابر حریق در ساختمان‌ها کافیست

سیستم‌های اعلام حریق همانطور که از نام آنها پیداست فقط برای اعلام آتش سوزی و هشیار کردن ساکنین جهت واکنش مناسب برای مقابله با آتش سوزی کاربرد دارند. آنها مجهز به آژیر خطر هستند که در هنگام تماس با دود به صدا در می‌آیند.

پس سیستم‌های اعلام حریق هیچ کاری برای کنترل یا اطفای حریق نمی‌کنند. این در حالی است که سیستم‌های اسپرینکلر اطفای حریق کاملا به صورت اتوماتیک فعال شده و در مراحل اولیه آتش را کنترل یا اطفا می‌کنند. یعنی حتی موقعی که در منزل حضور ندارید نیز، 24 ساعته مراقب ساختمان شما هستند.

خانه‌های جدیدتر امنیت بیشتری در برابر حریق دارند

قدمت بنا پیش بینی و ارتباط خاصی با آمار مرگ و میر آن بنا ندارد. آتش سوزی‌ در تمام بناها با هر ویژگی ممکن است اتفاق بیفتند. استانداردهای طراحی ساختمان در چند سال اخیر تاکید بسیاری بر روی قابلیت اعتماد سازه‌ها و محدود کردن استفاده از مصالح اشتعال پذیر داشته‌اند.

با همه این تلاش‌ها، آمار تعداد آتش سوزی و تلفات جانی و مالی ناشی از آن کاهش محسوسی نداشته است. پس قدمت بنا تاثیر خاصی بر روی ایمنی بنا در برابر حریق ندارد. بلکه شرایطی مانند وجود راه پله اضطراری، سیستم‌های اعلام و اطفای حریق، وجود مواد سوختنی مانند پرده، فرش و مبل در داخل ساختمان عوامل تاثیر گذار بر روی ایمنی در برابر حریق ساختمان‌ها هستند.

اسپرینکلرها ممکن است به صورت اتفاقی فعال شوند

اسپرینکلر اطفای حریق دارای یک حباب شیشه‌ای حساس به حرارت بوده که در هنگام وقوع آتش سوزی، حباب شیشه‌ای شکسته و باعث فعال شدن اسپرینکلر می‌شود. بدین ترتیب اسپرینکلر اطفای حریق آب را بر روی محل آتش سوزی اسپری می‌کند. پس اسپرینکلرها فقط با افزایش حرارت و بالا رفتن دما و رسیدن دمای حباب شیشه‌ای به دمای کاری هستند فعال می‌شوند.

در هنگام وقوع حریق، تمام اسپرینکلرها باهم فعال می‌شوند و همه جا را آب فرا می‌گیرد

با شروع حریق در نقطه‌ای از ساختمان، دمای داخل ساختمان به تدریج بالا رفته و تا دمای طراحی اسپرینکلرها می‌رسد. بدین ترتیب فقط و فقط اولین و نزدیک‌ترین اسپرینکلر به محل حریق، فعال شده و شروع به پاشیدن آب روی حریق می‌کنند. اما سایر اسپرینکلرها هنوز به دمای کاری خود نرسیده‌اند پس فعال هم نمی‌شوند.

در صورت گسترش بیشتر آتش و عدم کنترل و اطفای آتش توسط اسپرینکلر اول، اسپرینکلر دوم نیز با رسیدن به دمای کاری، فعال شده و با پاشیدن آب بر روی حریق، به کنترل و اطفای آتش سوزی کمک می‌کند. پس هرگز تمام اسپرینکلرها باهم فعال نمی‌شوند.

اسپرینکلرها نمای داخل خانه را برهم می‌زنند و المان زیبایی نیستند

شاید اسپرینکلرها با شکل خاص خود، از دید زیبایی شناختی، المانی اضافی در داخل ساختمان باشند. اما امروزه اسپرینکلرهای اطفای حریق در انواع پوشش و رنگ قابلیت تولید سفارشی دارند. قاب‌های اسپرینکلر ارائه شده توسط تولید کنندگان این محصول نیز بر کیفیت و زیبایی این محصول افزوده است.

هم اکنون شما می‌توانید اسپرینکلر مورد نیاز پروژه خود را در طرح و رنگ دلخواه و متناسب با دکوراسیون و ملاحظات معماری سفارش دهید.

خرابی و خسارت ناشی از آب خارج شده از اسپرینکلر از خرابی آتش سوزی بیشتر است

اسپرینکلر اطفای حریق در مراحل اول آتش سوزی و قبل از گسترش حریق، فعال شده و آن را کنترل می‌کند. همچنین فعال شدن اسپرینکلرها کمک می‌کند که دود و حرارت در هنگام آتش سوزی کمی تقلیل پیدا کند و ساکنین ساختمان زمان بیشتری برای خروج از ساختمان داشته باشند.

پس اسپرینکلرها با جلوگیری از گسترش آتش، به حفظ جان و دارایی ما در هنگام حوادث حریق کمک می‌کنند. طبق آمار NFPA در 37 درصد موارد، حریق فقط با یک اسپرینکلر و در 60 درصد موارد هم با 2 اسپرینکلر کنترل و اطفا می‌گردد. پس اسپرینکلرها با کمترین مقدار آب، حریق را کنترل و اطفا می‌کنند.

سیستم‌های اطفای حریق برپایه اسپرینکلر هزینه بالایی دارند و هزینه تمام شده ساختمان را بالا می‌برند

سیستم اسپرینکلر اطفای حریق، کارامدترین و کم هزینه ترین و سریع‌ترین سیستم اطفای حریق بوده و به گفته NFPA هزینه مجهز کردن ساختمان به سیستم اسرینکلر اطفای حریق چیزی در حدود هزینه موکت کردن ساختمان خواهد شد.

هزینه تعمیرات و نگهداری اسپرینکلرها بسیار بالاست

اسپرینکلرهایی که در ساختمان‌های مسکونی نصب می‌شوند به جز کنترل فشار سیستم، نیاز به عملیات نگهداری خاصی ندارند. سیستم‌های اسپرینکلر‌ شاید تا 50 سال نیز فعال نشوند اما همیشه آماده به کار هستند تا ایمنی ساختمان شما را در برابر آتش سوزی تامین و تضمین کنند.

اسپرینکلر مخفی با کاور محدب

برای خرید اسپرینکلر آتش نشانی با ما همراه باشید

اسپرینکلرها در مناطق با آب و هوای سرد، کارآمد نیستند و یخ زدگی لوله‌ها باعث خرابی می‌گردد

سیستم‌های اسپرینکلر اطفای حریق به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

الف)سیستم لوله تر

در این سیستم آب تحت فشار درون لوله تا پشت اسپرینکلرها موجود است. به محض افزایش حرارت محیط و فعال شدن اسپرینکلر در دمای کاری آن، آب به جریان افتاده و از اسپرینکلر تخلیه می‌شود.

ب)سیستم لوله خشک

در این سیستم از هوای فشرده درون لوله‌ها استفاده می‌شود. به محض فعال شدن اسپرینکلر، هوای فشرده تخلیه شده و با افت فشار در داخل سیستم لوله کشی، شیر سیستم باز شده و آب در داخل لوله‌ها به جریان می‌افتد.

ج)سیستم پیش عملگر

در این سیستم از تجهیزات اعلام حریق به عنوان وسایل و ادوات کمکی و تکمیلی استفاده می‌شود. در مکانهایی که کارفرما نگران مواردی چون نشتی آب شبکه لوله کشی اسپرینکلر است. از این سیستم استفاده می‌شود.

د)سیستم سیلابی

در این سیستم تمامی اسپرینکلرها از نوع باز بوده و فرمان ورود آب به شبکه توسط سیستم اعلام حریق به شیر کنترل ارسال می‌گردد.

حال با این تفاسیر سیستم لوله کشی مورد استفاده در اسپرینکلر اطفای حریق در مناطقی که خطر یخبندان وجود دارد، سیستم‌های لوله خشک یا سیستم لوله تر همراه با پوشش عایق بندی است. در سیستم لوله‌کشی تر، آبی در داخل لوله‌ها نیست که در هنگام یخبندان یخ بزند و به لوله‌ها آسیب برساند. در هنگام وقوع حریق و شکستن حباب اسپرینکلر، ابتدا هوای فشرده در داخل سیستم خارج شده و سپس آب به جریان می‌افتد.

سیستم های اسپرینکلر مخصوص نصب در ساختمان های جدید است

همه ساختمان‌ها صرف نظر از قدمت آن، قابلیت نصب سیستم اسپرینکلر اطفای حریق را دارند. همچنین اسپرینکلرها با طیف‌های دمایی گسترده‌ای ساخته می‌شوند. یعنی در مناطق با آب و هوای گرم یا جاهایی که تجهیزات گرمایشی یا گرماده (مانند کوره‌ها) نیز می‌توان از اسپرینکلر با دمای کاری متناسب با شرایط، استفاده نمود.

دود مانند دود سیگار می‌تواند باعث فعال شدن اسپرینکلر اطفای حریق شود

اسپرینکلرها فقط با وقوع آتش سوزی و افزایش حرارت و رسیدن دمای محیط به دمای کاری آنها فعال می‌شوند. انواع دود اعم از دود سیگار، باعث فعال شدن اسپرینکلر اطفای حریق نمی‌شود. حتی فعال شدن تشخیص دهنده دود نیز باعث فعال شدن سیستم اسپرینکلر نمی‌شود.

اسپرینکلرها برای عملکرد مناسب آب بسیار زیادی لازم دارند

اسپرینکلرها جهت اطفای حریق آب بسیار کمی مصرف می‌کنند. این در حالی است که نیروهای آتش نشانی جهت اطفای حریق چیزی در حدود 7.5 برابر آب بیشتری نسبت به اسپرینکلر اطفای حریق مصرف می‌کنند.

به طور کلی چون اسپرینکلرها حریق را قبل از گسترش آن مهار می‌کنند، برای خاموش کردن حریق کوچکتر آب کمتری نیاز است. پس اسپرینکلرها برای خاموش کردن آتش از آب، استفاده بهینه می‌کنند.

مقاله مرتبط:

تاریخچه اسپرینکلر آتش نشانی

در هنگام آتش سوزی، آتش نشانی به موقع خواهد رسید و ما را نجات خواهد داد. به اسپرینکلر نیازی نیست

اسپرینکلرها به صورت تمام وقت مراقب ایمنی در برابر حریق ساختمان شما هستند. آنها در لحظات اول و قبل از گسترش حریق و آسیب جانی و مالی، آتش را کنترل یا اطفا می‌کنند. در حالی که تا رسیدن نیروهای آتش نشانی شاید حریق گسترش یافته و جان افراد و ساکنین ساختمان به خطر افتد.

با نصب سیستم اسپرینکلر اطفای حریق، یک آتش نشان حرفه‌ای و تمام وقت استخدام می‌کنید.

اسپرینکلر واکنش استاندارد یعنی اسپرینکلری که نشان استاندارد دارد!

برخلاف باور عموم، اسپرینکلرهای واکنش استاندارد Standard Response، به دلیل داشتن گواهی استاندارد به این نام معروف نشده‌اند بلکه صرفا حساسیت آنها نسبت به اسپرینکلرهای واکنش سریع کمتر بوده و دیرتر فعال می شوند. در واقع همه اسپرینکلرها می‌توانند گواهی استاندارد داشته باشند اما “واکنش استاندارد” نباشند.

مطابق با NFPA 13، آیین نامه مقررات ملی ساختمان در ایران و قوانین سازمان آتش نشانی، در محیط‌های کم خطر مانند بناهای مسکونی، تجاری و اداری، فقط استفاده از اسپرینکلر واکنش سریع یا Quick Response مجاز است.

استفاده از اسپرینکلرهای واکنش سریع علاوه بر الزام در محیط های مسکونی، موجب افزایش ایمنی و کاهش هزینه های نصب و اجرا نیز می‌شود.

منابع و ارجاعات

وبسایت NFPA -بخش باورهای غلط در مورد سیستم اطفای حریق برپایه اسپرینکلر


مطالب اخیر آریاکوپلینگ:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.