اندازه آکس جعبه آتش نشانی تک کابین آریاکوپلینگ

آکس جعبه آتش نشانی چیست؟

در این مقاله در ابتدا توضیح می‌دهیم آکس جعبه آتش نشانی چیست و در ادامه آن در خصوص اندازه جعبه‌ آتش نشانی تک کابین آریاکوپلینگ صحبت خواهیم کرد. آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

  • رایزر چیست؟
  • تعریف آکس جعبه آتش نشانی
  • آکس جعبه تک کابین آریاکوپلینگ
  • چرا دانستن آکس جعبه برای تیم تاسیسات مهم است؟

رایزر چیست؟

جعبه آتش نشانی برای نگهداری تجهیزات اطفای حریق از جمله هوزریل، هوزرک و  قرقره فایرباکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمامی تجهیزات نامبرده، از آب برای اطفای حریق استفاده می‌کنند. مسئولیت انتقال آب به این تجهیزات بر عهده لوله‌هایی است که آنها را رایزر می‌نامند. رایزرها از پایین تا بالای ساختمان کشیده می‌شوند و یک انشعاب از آن‌ها در هر طبقه وجود دارد که کار آب رسانی به تجهیزات اطفای حریق را انجام می‌دهند. رایزر تر و رایزر خشک دو نمونه از این رایزرها هستند. همانطوری که از نام آنها  پیدا است، رایزر تر همواره دارای آب است، اما رایزر خشک خالی از آب بوده و فقط در زمان آتش سوزی از طریق شیر سیامی به یک منبع آب (مثلا پمپ آتش نشانی) متصل می‌شود.

رایزرها وظیفه آبرسانی به تجهیزات اطفای حریق را بر عهده دارند
رایزرها مسئولیت انتقال آب به تجهیزات اطفای حریق را بر عهده دارند

تعریف آکس جعبه آتش نشانی

در هر طبقه، انتهای لوله‌های رایزر در نهایت از کناره جعبه آتش نشانی به داخل آن راه پیدا می‌کند. بسیاری از کارخانه‌های معتبر تولید کننده جعبه آتش نشانی، محل‌هایی را بر روی دیواره جعبه،  برای ورود لوله رایزر در نظر می‌گیرند و آنجا را پانچ می‌کنند.

جعبه‌ای که برای نگهداری هوزریل در ساختمان نصب می‌شود، در هر طرف دارای دو عدد پانچ است. پانچ بالایی محل ورود لوله رایزر خشک و پانچ پایینی محل ورود لوله رایزر تر است. در صنعت تجهیزات آتش نشانی، فاصله بین مراکز دو پانچ را آکس جعبه می‌گویند.

فاصله بین مراکز دو پانچ، آکس جعبه نامیده می شود.
جعبه آتش نشانی، فاصله بین مرکز پانچ بالایی و پایینی است.

برای خرید جعبه آتش نشانی آریاکوپلینگ با ما همراه باشید

آکس جعبه تک کابین آریاکوپلینگ

یک جعبه تک کابین را در نظر بگیرید. معمولا این جعبه‌ها برای نگهداری هوزریل در داخل ساختمان‌ها به نصب می‌شوند. وقتی می‌گوییم آکس این جعبه، 57 سانتی‌متر است، یعنی فاصله بین مرکز پانچ بالایی و پانچ پایینی این جعبه، 57 سانتی‌متر است. البته اندازه آکس یک جعبه، به عوامل متعددی بستگی دارد. بسته به طراحی جعبه در یک کارخانه، این فاصله متفاوت است. ممکن است آکس یک جعبه تک کابین 50 سانتی‌متر هم باشد. اما آکس جعبه‌ آتش نشانی که هم‌اکنون در کارخانه آریاکوپلینگ تولید می‌شوند، 57 سانتی‌متر است.

آکس جعبه تک کابین آریاکوپلینگ، 57 سانتی متر است.
آکس جعبه تک کابین آریاکوپلینگ، 57 سانتی متر است.

چرا دانستن آکس جعبه برای تیم تاسیسات مهم است؟

از آنجایی که معمولا خرید و نصب جعبه آتش نشانی بعد از مرحله لوله کشی اتفاق می‌افتد، تاسیسات مکانیکال یک ساختمان باید با در نظر گرفتن آکس جعبه، اقدام به لوله‌کشی ساختمان نمایند. تیم تاسیسات با دانستن آکس جعبه، فاصله بین دو رایزر خشک و تر را رعایت می‌کنند و این لوله‌ها به راحتی درون جعبه جانمایی می‌شوند.

بسیار پیش آمده است که نیروی تاسیسات بدون در نظر گرفتن آکس جعبه، فاصله بین دو لوله رایزر تر و خشک را کم و یا زیاد در نظر گرفته است و هنگام اتصال این لوله‌ها به جعبه، مشکلات زیادی را تجربه کرده است. در این مقاله اعلام می‌کنیم که آکس جعبه‌های تک کابین آریاکوپلینگ، 57 سانتی‌متر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.