اسپرینکلر پایین زن چیست؟

نصب اسپرینکلر آتش نشانی در محیط‌های مختلف ضامن تامین ایمنی در برابر حادثه آتش سوزی تلقی می‌شود. در حالی که تمامی انواع اسپرینکلرها بسیار به یکدیگر شباهت دارند، برای محیط‌ها و کاربردهای مختلف از اسپرینکلرهای متفاوتی استفاده می‌شود. انتخاب نوع اسپرینکلر برای یک محیط نیازمند بررسی دقیق و در نظر گرفتن عوامل متعدد است. انواع اسپرینکلر که در محیط‌های مختلف استفاده می‌شود عبارتند از: اسپرینکلر پایین زن، اسپرینکلر بالازن، اسپرینکلر دیواری (بغل زن)، اسپرینکلرهای مسکونی، اسپرینکلر محیط‌های انبار و اسپرینکلر مخفی. در این نوشتار می خواهیم اندکی در خصوص اسپرینکلرهای پایین زن حرف بزنیم. آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

 • اجزای یک اسپرینکلر پایین زن
 • نحوه عملکرد اسپرینکلر
 • موارد استفاده از اسپرینکلر پایین زن

اجزای یک اسپرینکلر پایین زن

تقریبا تمام اسپرینکلرها از اجزای مشابهی تشکیل شده‌اند. 1) یک مجموعه آب بندی (واشر) که از خروج آب از اسپرینکلر جلوگیری می‌کند. 2) یک المان حساس به حرارت (یک حباب شیشه‌ای و یا فلز ذوب شونده) که در دمای مشخصی، اجازه جاری شدن را به آب می دهد. 3) دفلکتور (منحرف کننده جریان آب) که آب را به صورت موثر پخش می کند. 4) فریم و یا بدنه که سایر اجزا بر روی آن سوار می‌شوند. اسپرینکلر پایین زن هم همانند سایر اسپرینکلرها، از این اجزا ساخته می‌شود.

مقاله مرتبط : آشنای با انواع اسپرینکلر

نحوه عملکرد اسپرینکلر

یکی از اجزای اسپرینکلر، حباب شیشه‌ای حساس به حرارت است. این حباب حاوی مایعی بر پایه گلیسیرین می‌باشد. زمانی که در اثر حادثه حریق، دمای هوای اطراف حباب اسپرینکلر به یک مقدار مشخصی (معمولا بین 57 تا 93 درجه سلسیوس) برسد، مایع گلیسیرینی در اثر گرما منبسط و باعث شکسته شدن حباب شیشه‌ای می‌شود.

با شکسته شدن حباب شیشه‌ای، آب که تاکنون اجازه جاری شدن نداشت، جاری و به سمت دفلکتور حرکت می‌کند. دفلکتور نیز این آب را در سرتاسر اتاق پخش و در نتیجه آن آتش محدود و یا خاموش می‌گردد.

توضیح: در مورد اسپرینکلرهایی که (به جای حباب شیشه‌ای) به فلز ذوب شونده مجهز هستند، باید گفت که در اثر حرارت، در دمای مشخصی فلز ذوب می‌شود و با ذوب شدن آن آب جاری و به سمت دفلکتور حرکت می‌کند.

خرید اسپرینکلر

موارد استفاده از اسپرینکلر پایین زن

اسپرینکلر پایین زن (pendent sprinkler head) در زیر سقف و به صورت عمودی و رو به پایین (دفلکتور روبه پایین) نصب می‌شود.  این نوع اسپرینکلر رایج‌ترین اسپرینکلر به خصوص برای استفاده در محیط‌های مسکونی و ساختمان‌های مسقف است. الگوی پاشش آب در این نوع از اسپرینکلرها به صورت نیم کروی و رو به پایین بوده و بیشترین سرعت پاشش آب در میان انواع اسپرینکلرها مختص این گروه است. بر خلاف اسپرینکلرهای مخفی که در زیر یک کاور تخت و یا محدب پنهان شده‌اند، اسپرینکلرهای پایین زن بعد از نصب قابل رویت هستند. ( برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت اسپرینکلر با ما در تماس باشید )

می‌توان گفت این نوع اسپرینکلرها پرکاربردترین اسپرینکلرها در محیط‌های مختلف هستند. اسپرینکلر پایین زن در دو نوع اسپرینکلر واکنش استاندارد و اسپرینکلر واکنش سریع و در انواع قطر رزوه، انواع نرخ تخلیه و پوشش‌های رنگ متنوع تولید می‌شوند.

شرکت آریاکوپلینگ، انواع اسپرینکلر پایین زن واکنش سریع و واکنش استاندارد را در سایز رزوه، رنگ و نرخ تخلیه مختلف طراحی و تولید می‌کند. تمامی تیپ‌های این اسپرینکلرها، حسب مورد دارای پروانه استاندارد ملی ایران هستند.

 • کپسول آتش نشانی مناسب برای آپارتمان
  شاید شما هم تصمیم گرفته‌اید برای آپارتمان خود کپسول آتش نشانی تهیه کنید، اما دقیقا نمی‌دانید کدام کپسول مناسب است. اصلا شاید انواع کپسول‌های آتش نشانی را نشناسید. این امر ما را بر آن داشت مقاله‌ای بنویسیم تا […]
 • نقشه فرار ایمن در زمان بروز حریق را جدی بگیریم!
  مقدمه متاسفانه هرساله تعداد قابل توجهی از افراد، خصوصا کودکان، سالمندان و افرادی با توانایی جسمی محدود، در حوادث حریق دچار آسیب‌های جدی و ناگوار می‌شوند.  در صورتی که با رعایت برخی  اصول و اقدامات می‌توانیم به راحتی […]
 • آزمون جعبه و هوزریل آریاکوپلینگ در سازمان آتش‌نشانی اصفهان
  با حضور تیم بازاریابی در استان اصفهان، آزمون جعبه و هوزریل آریاکوپلینگ در سازمان آتش‌نشانی این استان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی آریاکوپلینگ، تیم بازاریابی (نیما کشاورز مدیر بازاریابی و امین زاهدی کارشناس امور نمایندگان) به همراه […]
 • آتش‌سوزی مدارس در ایران، راهکارهای ایمنی و نکات پیشگیرانه
  مقدمه صبحگاه پانزدهمین روز آذر ماه سال 1391، در دبستانی در روستای شین آباد پیرانشهر (آذربایجان غربی)، آتش سوزی رخ می‌دهد. این آتش سوزی و انفجار بعد از آن، علاوه بر اینکه بر پیکره مدرسه خسارات زیادی وارد […]
 • اسپرینکلر دیواری
  از زمان ابداع اولین اسپرینکلر که به اسپرینکلر نمکدانی مشهور بود، در حدود 150 سال می‌گذرد. از آن تاریخ به بعد، طراحان سیستم‌های اطفای حریق، تغییرات زیادی را در ساختار اسپرینکلر به‌وجود آوردند؛ این تغییرات منجر به تولد […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.