اسپرینکلر مخفی با کاور محدب؛ تجربه ای توامان از ایمنی و زیبایی

طراحی و تولید اسپرینکلر مخفی با کاور محدب، محصولی است که علاوه بر تامین امنیت ساختمان و ساکنان در برابر حریق، زیبایی سقف را نیز بر هم نمی زند و یک المان اضافی در سقف تلقی نمی شود. در این مقاله در خصوص این نوع اسپرینکلر صحبت می‌کنیم. آنچه در این مقاله می‌خوانیم:
مقدمه
سابقه تاریخی ایرانیان در پذیرش بناهای مینیمال
اهمیت نصب تجهیزات آتش نشانی در ساختمان
تجربه‌ای توامان از زیبایی و ایمنی

مقدمه:

هرساله تعداد زیادی ساختمان جدید در کشورمان ساخته می‌شود. نمای داخلی و بیرونی برخی از این ساختمان‌ها به قدری زیبا است، که رهگذران به ناچار دقایقی برای تماشای آن وقت صرف می‌کنند. اما زیبایی، تنها فاکتوری نیست که مردم از یک ساختمان انتظار دارند. ایمنی هم از جمله مواردی است که در کنار زیبایی باید به آن توجه شود. ایمنی در برابر حریق، از جمله مواردی است که خصوصا در سال‌های اخیر اهمیت بالایی پیدا کرده است.

در جهان، مساله ایمن سازی ساختمان در برابر حریق، موضوع جدیدی نیست. سال‌ها است که در کشورهای پیشرو در این زمینه، استانداردها و آئین‌نامه‌هایی تدوین شده است که روند ساخت یک ساختمان بر اساس آن پیش می‌رود. کشور ما نیز اخیرا به موضوع ایمنی ساختمان در برابر آتش‌سوزی نگاه ویژه‌ای دارد. به طوری که همه ساختمان‌های جدیدی که در کشور ساخته می‌شوند، ملزوم به رعایت شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های تدوین شده از سوی مراکزی مانند سازمان آتش‌نشانی هستند.

👈🏽خرید انواع اسپرینکلر 👉🏽

سابقه تاریخی ایرانیان در پذیرش بناهای مینیمال

اگر نگاهی به مراکز دیدنی و تاریخی شهرهای مختلف کشور بیندازیم، شاهکارهای معماری ایرانی را می‌بینیم که همچون نگینی بر انگشتر می‌درخشند. شاهکارهایی که قدمت برخی از آنها به بیش از چند صد سال می‌رسد.  این مساله نشان می‌دهد که از دیرباز برای ایرانیان، زیبایی بنا در الویت بوده است. اهمیت این مساله در عصر حاضر اگر بیشتر از گذشته نباشد، کمتر از آن هم نیست.

به همین دلیل، معماران مینیمالیست ایرانی زیر بار نصب تجهیزات نامتجانس و ناهماهنگ در یک بنا نمی‌روند. این امر تا جایی که امنیت و ایمنی ساختمان را زیر سوال نمی‌برد قابل دفاع است. اما زمانی که این تجهیزات قرار است امنیت جانی افراد ساختمان را تضمین کنند تکلیف چیست؟ در دو راهی نصب تجهیزات آتش نشانی برای حفظ امنیت جانی افراد و یا عدم نصب آن برای حفظ زیبایی ساختمان کدام را باید انتخاب کنیم؟ آیا راه سومی وجود دارد؟

اسپرینکلر آریاکوپلینگ

اسپرینکلر آتش نشانی

اهمیت نصب تجهیزات آتش نشانی در ساختمان

تجربه چند صد ساله کشورهای پیشرو در زمینه ایمنی، نشان می‌دهد وجود تجهیزات آتش نشانی در داخل ساختمان، آمار مرگ و میر و صدمات ناشی از حریق را به شدت کاهش می‌دهد. به عنوان مثال مطالعات نشان می‌دهد ساختمان‌هایی که به سیستم اسپرینکلر مجهز هستند، هیچ گونه تلفات و صدمات جانی را به ساکنان خود در هنگام بروز حریق تحمیل نکردند. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان این سیستم را کارآمدترین سیستم اطفای حریق اتوماتیک می‌نامند.

علاوه بر سیستم خودکار اسپرینکلر، سایر تجهیزات آتش نشانی که به صورت دستی مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز، جهت بالابردن امنیت جانی افراد در برابر حریق در یک ساختمان تاثیرگذار هستند. از جمله این تجهیزات می‌توانیم به هوزریل‌ها، کپسول‌های پودری اطفای حریق و غیره اشاره کنیم. پس با توجه به کارکرد این تجهیزات می‌توانیم به اهمیت نصب آنها در یک ساختمان پی ببریم.

👈🏽تجیهزات آتش نشانی ساختمان👉🏽

تجربه‌ای توامان از زیبایی و امنیت

اهمیت نصب تجهیزات آتش نشانی در یک ساختمان جهت بالابردن سطح ایمنی و امنیت جانی افراد، بر کسی پوشیده نیست.

اما قرار نیست در راه رسیدن به این هدف، چشمانمان را بر روی زیبایی ببندیم و پذیرای عناصر اضافی و ناهماهنگ با سایر اجزای معماری ساختمان باشیم.

طراحان تجهیزات آتش نشانی با نگاهی هنرمندانه به طراحی تجهیزات آتش نشانی، مشکل را حل کردند. امروزه کارخانه‌های تولید کننده تجهیزات آتش نشانی، تجهیزاتی را تولید می‌کنند که از نظر زیبایی چشم نواز هستند. به عنوان مثال برخی از کارخانه‌ها جعبه‌های آتش نشانی زیبایی را تولید می‌کنند که نصب آنها در ساختمان نه تنها ظاهر بنا را نازیبا نمی‌سازد، بلکه در بهبود زیبایی بنا اثرگذار نیز هست.

اسپرینکلرها از جمله سایر تجهیزاتی هستند که نصب آنها در ساختمان لازم و ضروری می‌باشد. یک وسیله اطفا یا کنترل حریق اتوماتیک است که در مراحل اولیه شروع آتش سوزی، فعال شده و جلوی گسترش آتش را می‌گیرد. امروزه نصب اسپرینکلر تقریبا در تمامی محیط‌های ساختمانی مانند مسکونی، تجاری، اداری، درمانی، مراکز مذهبی، سینما، هتل، ساختمان‌های صنعتی و غیره در اغلب کشورهای جهان الزامی است.

نصب اسپرینکلر در سقف ساختمان همانند جعبه آتش نشانی، کاملا در دامنه دید افراد قرار داشته و ممکن است عامل برهم زننده دکور و هماهنگی عناصر و جزئیات معماری و زیبایی ساختمان تلقی شود. اما تولیدکنندگان بنا به نیاز صنعت ساختمان به هماهنگی بیشتر اسپرینکلر با معماری ساختمان، اسپرینکلرهای مخفی را ارائه دادند.

اسپرینکلر مخفی همانطور که از نامش پیداست، اسپرینکلری است که بعد از نصب، مخفی شده و بدنه و بخش منحرف کننده جریان آن در داخل پوششی پنهان می‌شوند. رنگ سطح خارجی این پوشش، هماهنگ با رنگ سقف انتخاب می‌شود تا اسپرینکلر از نظرها پنهان شود. به این ترتیب هم ساختمان  به اسپرینکلر مجهز می‌شود و هم جلوی برهم زدن هماهنگی دکوراسیون و معماری ساختمان گرفته می‌شود.

در مقاله بعدی در خصوص مشخصات فنی این نوع از اسپرینکلرهای صحبت خواهیم کرد.

مقاله مرتبط :انواع اسپرینکلر آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *