اسپرینکلر دیواری

اسپرینکلر دیواری

از زمان ابداع اولین اسپرینکلر که به اسپرینکلر نمکدانی مشهور بود، در حدود 150 سال می‌گذرد. از آن تاریخ به بعد، طراحان سیستم‌های اطفای حریق، تغییرات زیادی را در ساختار اسپرینکلر به‌وجود آوردند؛ این تغییرات منجر به تولد انواع اسپرینکلر، مناسب برای محیط‌های مختلف شد. به گونه‌ای که امروزه، اسپرینکلر آتش نشانی در انواع مختلفی تولید می‌شود. به عقیده بسیاری از کارشناسان، اسپرینکلر یک سامانه اطفای حریق بسیار کارآمد محسوب می‌شود؛ به طوریکه تقریبا در هیچ یک از ساختمان‌های مجهز به این سیستم، آتش سوزی منجر به مرگ گزارش نشده است. در این نوشتار قصد داریم به معرفی اسپرینکلر دیواری بپردازیم. آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

  • اسپرینکلر دیواری چیست؟
  • شکل دفلکتور
  • انواع اسپرینکلرهای دیواری

اسپرینکلر دیواری  چیست؟

در مواقعی که امکان نصب اسپرینکلر در سقف وجود ندارد، راه‌کار چیست؟ برای اتاق‌های اداری که کمدهای بلند آن، مانعی برای پاشش آب اسپرینکلرهای پایین زن محسوب می‌شود، چه راه‌حلی وجود؟ در راهروهای باریک و مستطیلی شکل، که بارنده‌های پایین زن تمام فضا را تحت پوشش خود ندارند، راه حل چیست؟

اسپرینکلر اتوماتیک آریا

در چنین شرایطی، نوع بسیار پرکاربردی از بارنده‌های خودکار که به اسپرینکلر دیواری (Sidewall Sprinkler) معروف است، یک راه حل اساسی به شمار می‌رود. این اسپرینکلرها که به اسپرینکلر بغل زن و افقی نیز شهرت دارند، به صورت افقی بر روی دیوار نصب می‌شوند. بر خلاف انواع پایین زن و بالازن، اسپرینکلرهای دیواری دارای پروفایل پاشش ربع کروی هستند. در زمان بروز حریق و فعال شدن این نوع از اسپرینکلرها، قسمت عمده آب به سمت روبرو و قسمت اندکی از آب هم به سمت عقب (دیوار) می‌پاشد. به همین دلیل دیوار مجاور اسپرینکلر نیز خنک شده و از انتقال حرارت از طریق دیوار به اتاق‌های مجاور جلوگیری می‌کند.

پس اسپرینکلر دیواری در راهروها راه پله‌ها، فضای زیر پله، فضاهای محدودی که استفاده از سایر اسپرینکلرها باعث عدم پوشش دهی مناسب فضا می‌شود و بناهایی که به دلیل ملاحظات معماری، امکان نصب و لوله گذاری نیست، اسپرینکلر دیواری کاربرد دارد.

شکل دفلکتور

همانطور که در مقاله‌هایی با عنوان اسپرینکلر بالازن و اسپرینکلر پایین زن هم اشاره کردیم، اسپرینکلرها از جهات زیادی به هم شباهت دارند و آنچه آن‌ها را از هم متمایز می‌کند، شکل دفلکتور (منحرف کننده جریان) در آن‌ها است. دفلکتور اسپرینکلر دیواری کاملا متفاوت از آن چیزی است که ما در نوع بالازن و پایین زن شاهد آن بودیم. دفلکتور این نوع از بارنده‌ها نامتقارن است و بعد از نصب قابلیت چرخش دارند. در این صورت نصاب اسپرینکلر بعد از نصب و محکم کردن بخش رزوه به انشعاب لوله، دفلکتور را می‌چرخاند تا در وضعیت درست قرار گیرد. (توضیح: امکان چرخش دفلکتور در اسپرینکلرهای پایین زن و بالازن وجود ندارد)

برای استعلام قیمت اسپرینکلر با ما در تماس باشید

مقاله مرتبط

اسپرینکلر بالازن

انواع اسپرینکلر دیواری

تولیدکنندگان تجهیزات اطفای حریق، انواع اسپرینکلر دیواری واکنش سریع و واکنش استاندارد را برای کاربردهای مختلف طراحی و تولید می‌کنند. این اسپرینکلرها در دماهای کاری متفاوت از قبیل (57، 68، 79، 93، 141، 181 درجه سلسیوس) و با نرخ تخلیه (K-Factor) متنوع به بازار عرضه و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند.

خرید اسپرینکلر دیواری

مجموعه آریاکوپلینگ با تولید انواع اسپرینکلر دیواری، پایین زن، بالازن و مخفی که همگی دارای نشان استاندارد ملی ایران هستند، بخش بزرگی از بازار داخلی را تحت پوشش قرار داده است.

مقالات اخیر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.