اسپرینکلر بالازن

اسپرینکلر بالازن

نصب اسپرینکلر در یک بنا، به منزله به‌کارگیری یک سیستم هوشمند 24 ساعته، برای حفاظت از ساختمان در برابر آتش سوزی است. بر طبق اظهارات متخصصان حوزه ایمنی و حریق، این بارنده‌ها ،کارآمدترین سیستم اتوماتیک برای کنترل و اطفای حریق هستند که در جهان وجود دارند. اسپرینکلرهای پیشرفته امروزی قادرند در همان لحظات اولیه شروع حریق (زمانی که هنوز گسترده نشده است)، آن را شناسایی، محدود و حتی اطفا نمایند. در مقاله دیگری ذکر کردیم تولیدکنندگان تجهیزات آتش نشانی، انواع اسپرینکلر بالازن، پایین زن، دیواری و مخفی را تولید و روانه بازار می‌نمایند. در این مقاله قصد داریم اسپرینکلرهای بالازن را مورد ارزیابی قرار دهیم. آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

  • معرفی اسپرینکلر بالازن
  • تفاوت اسپرینکلر بالازن و پایین زن در چیست؟
  • بررسی مزایا و معایب
  • انواع اسپرینکلر بالازن

معرفی اسپرینکلر بالازن

اسپرینکلر بالازن (Upright Sprinkler) نوع دیگری از اسپرینکلرها است که به صورت عمودی و به سمت بالا بر روی لوله نصب می‌شود. در هنگام فعال شدن این اسپرینکلر، آب از طریق اریفیس (روزنه) به سمت بالا حرکت می‌کند و پس از برخورد به دفلکتور (منحرف کننده جریان) در یک پروفایل پاشش نیم کروی بر روی حریق می‌ریزد.

آشنایی با انواع اسپرینکلر

در مواقعی که وجود هرگونه انسداد در بنا، کارکرد اسپرینکلرهای پایین زن را مختل می‌کند، استفاده از اسپرینکلرهای بالازن با دامنه پاشش بالا یک راه‌حل خوب محسوب می‌شود. همچنین در محیط‌هایی با هوای سرد که احتمال یخ زدگی در لوله‌ها وجود دارد استفاده از اسپرینکلر بالازن توصیه می‌شود.

علاوه بر اینها در شرایطی مانند پارکینگ‌ها با سقف کوتاه نیز از اسپرینکلر بالازن استفاده می‌شود. زیرا ممکن است اگر اسپرینکلر پایین زن نصب شود، به دلیل عبور و مرور خودروهای با ارتفاع بالا دچار آسیب شود. همچنین به دلیل ارتفاع سقف کم، ممکن است الگوی پاشش اسپرینکلر پایین زن محدود شده و نتواند به نحو مناسبی، فضاها را پوشش دهد. اما الگوی پاشش در اسپرینکلر بالازن در قسمت فوقانی لوله کاملا تشکیل می‌شود.

اسپرینکلر بالا زن
اسپرینکلر بالا زن

تفاوت اسپرینکلر بالازن و پایین زن در چیست؟

در مقدمه مقاله اسپرینکلر پایین زن بیان کردیم، انواع بارنده‌های خودکار (پایین زن، بالازن، دیواری و مخفی) از جهات مختلفی به هم شباهت دارند. همه این نوع بارنده‌ها دارای واشر آب بند، بدنه، حباب شیشه‌ای حساس به حرارت و دفلکتور هستند.  اما آنچه این اسپرینکلرها را از هم متمایز می‌کند، شکل و طراحی دفلکتور (صفحه منحرف کننده جریان) آن‌ها است. دفلکتور اسپرینکلر بالازن یک سطح منحنی دارد؛ در حالی که دفلکتور نوع پایین‌زن دارای یک سطح تخت و شیاردار است. همچنین دندانه‌های دفلکتور در بارنده بالازن یکسان و شبیه به هم هستند، در حالی که دندانه‌ها در دفلکتور اسپرینکلر پایین زن در نواحی مشخصی از آن متفاوت طراحی می‌شوند.

اسپرینلکر های اتوماتیک

بررسی مزایا و معایب

نکته منفی در استفاده از این نوع اسپرینکلرها (بالازن) این است که به جهت بسته شدن در بالای انشعاب لوله‌ها، در هنگام پاشش آب به سمت پایین، خود لوله‌ها به عنوان یک انسداد عمل می‌کند. (از این رو NFPA بیان می‌کند که در هنگام نصب، بازوهای اصلی بدنه این نوع از اسپرینکلر، به موازات انشعاب قرار گیرد تا کاهش توزیع آب به حداقل برسد.

از مزایای این نوع بارنده پاشش مناسب آب و عبور آن از موانع احتمالی، سهولت در نصب، دور از دسترس بودن و در نتیجه آن کاهش احتمال شکسته شدن دفلکتور در اثر برخورد را می‌توان نام برد.

انواع اسپرینکلر بالازن

اسپرینکلرهای بالازن واکنش سریع و واکنش استاندارد، با دماهای کاری متنوع، در سایز رزوه 3/8 ، 1/2 و 3/4 اینچ، با نرخ تخلیه‌های متفاوت در خط تولید کارخانه‌های تولید کننده تجهیزات ایمنی تولید می‌شود. بدنه (فریم) اسپرینکلر از یک آلیاژ مخصوص ساخته شده است. بنابراین هم امکان پوشش دهی بدنه اسپرینکلر (به جز رزوه) با رنگ پلی استر (مشکی، سفید و غیره) وجود دارد و هم می‌توان آن را با فرآیند آبکاری به رنگ‌های مختلفی اعم از نقره‌ای، طلایی و غیره پوشش داد.

یکی از انواع اسپرینکلرهای بالازن، مخصوص انبارهای انباشت کالا طراحی شده‌اند. این اسپرینکلرها (اسپرینکلر ESFR) با ویژگی‌های خاص و منحصر به‌فردی که دارند، امکان اطفای کامل حریق در انبارها را فراهم می‌آورند و از تجهیزات و مواد انباشته شده در انبار محافظت می‌کنند. نرخ تخلیه بالا، دفلکتور خاص برای تولید قطرات درشت آب و غیره از جمله ویژگی‌های اسپرینکلر ESFR است.

مقالات اخیر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.