مقالات

معرفی انواع کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ آتش نشانی یکی از ابزارهای مهم و اساسی آتش نشانی در عملیات اطفای حریق است. به ابزارهایی که برای اتصال شیلنگ‌‌ها‌ (آتش نشانی) به همدیگر یا اتصال شیلنگ‌ها به تجهیزات آبرسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کوپلینگ می‌گویند. این ابزارها می‌توانند پمپ‌، نازل‌، شیرها و... باشند.

با بررسی انواع کوپلینگ آتش نشانی رایج و مورد استفاده در صنایع آتش نشانی با ما همراه باشید.


1-کوپلینگ Storz (آلمانی)

کوپلینگ Storz توسط کارل اگوست گایدو استورز در سال 1882 در سوئیس ابداع شد. او حق امتیاز اختراعش را در سال 1890 در سوئیس و در سال 1893 در آمریکا ثبت نمود. کوپلینگ استورز برای اولین بار در سال 1993 در کشور آلمان به صورت رسمی در سرویس‌های آتش نشانی مورد استفاده قرار گرفت.

اتصالات آلمانی به غیر از کوپلینگ‌های شیلنگ خور، دارای انواع تبدیل و درپوش نیز هستند. هم اکنون این اتصالات در سایزهای مختلف در کشورهای آلمان، سوئیس، اتریش، لهستان، هلند، دانمارک و سوئد، اتصالات اصلی مورد استفاده در مصارف آتش نشانی هستند. در ایران نیز اتصالات Storz، پرکاربردترین اتصالات در مصارف آبرسانی آتش نشانی هستند.

با استفاده از این کوپلینگ‌ها با سرعت و راحتی با چرخاندن 90 درجه‌ای دو قسمت کوپلینگ می‌توان ابزارهای مختلف آتش نشانی را به همدیگر متصل نمود.
کوپلینگ Storz معمولا از جنس آلیاژ آلومینیوم ساخته می‌شود. تا هم سبک باشد و هم در تماس دائمی با آب دچار خوردگی نشود. تمام اتصالات Storz (آلمانی) تحت استاندارد DIN آلمان ساخته می‌شوند.

مجموعه آریا کوپلینگ در راستای تامین نیاز صنعت آتش نشانی کشورمان، انواع اتصالات Storz را تحت استانداردهای DIN آلمان و استاندارد ملی ایران تولید می‌کند. 

 

صفحه محصولات کوپلینگ آلمانی


2-کوپلینگ BS یا کوپلینگ انگلیسی

کوپلینگ انگلیسی یا John Morris type couplings تحت استاندارد BS336 ساخته شده و دارای دو جزء نر و مادگی است. اتصالات انگلیسی هم میتوانند به عنوان فشار و هم در کاربرد ساکشن به کار روند. این کوپلینگ‌ها مخصوص انتقال سیال در فشارهای بالا بوده و دارای دو گوشواره جهت باز و بست نر و مادگی هستند. کوپلینگ BS در دو متریال آلیاژ آلومینیوم و پایه مس ساخته شده و کاربرد وسیعی در مصارف آتش نشانی دارند.

پیشنهاد مطالعه: کوپلینگ BS

کوپلینگ ساکشن انگلیسی روش اتصال متفاوتی با کوپلینگ فشار دارد. کوپلینگ انگلیسی مورد استفاده در مصارف ساکشن، دارای اتصال رزوه‌ای با عضو هرزگرد است. این عضو هرزگرد در کنار گوشواره‌های تعبیه شده بر روی بدنه، باعث می‌شود اتصال دو جزء نری و مادگی با راحتی بیشتری انجام گردد.

اتصالات انگلیسی در تجهیزات آتش نشانی و صنعتی در کشورمان کاربرد وسیعی دارد. همچنین این اتصالات دارای انواع درپوش‌ها و تبدیل‌های نری و مادگی بوده که مخصوص انتقال آب و سیالات با فشار بالا هستند.

کوپلینگ انگلیسی آریا کوپلینگ تحت استاندارد BS336 ساخته شده و دارای تاییدیه تست هیدرواستاتیک تا فشار 100Bar از آزمایشگاه معتبر است. 

 

صفحه محصولات کوپلینگ انگلیسی

 

پیشنهاد مطالعه: انواع تجهیزات آتش نشانی و اطفای حریق 


3-کوپلینگ NH

از سال 1873 تولید انبوه این کوپلینگ آغاز شده و پراستفاده ترین کوپلینگ شیلنگ خور در ایالات متحده آمریکا هستند. کوپلینگ‌های NH به صورت نر و مادگی ساخته شده و به وسیله اتصال رزوه‌ای به همدیگر متصل می‌گردند.

این کوپلینگ‌ها با رزوه‌های درشت کروی به همدیگر متصل می‌شوند. در هر دو سمت نر و مادگی نیز گوشواره‌هایی جهت چرخاندن و اتصال راحت‌تر دو جزء کوپلینگ، تعبیه شده است. برای آب بندی این کوپلینگ از واشر استفاده می‌گردد.

این کوپلینگ‌ها هم برای آبرسانی و هم برای ساکشن (مکش) مورد استفاده هستند.


4-کوپلینگ Barcelona

کوپلینگ‌های Barcelona یکی از اتصالات پر استفاده در آتش نشانی کشور اسپانیا است. این اتصالات تحت استانداردهای ملی اسپانیا (UNE23400) ساخته می‌شوند. کوپلینگ‌های Barcelona بدون نر و مادگی بوده و دارای 3 زبانه (قلاب) برای اتصال دو جزء کوپلینگ هستند.

این کوپلینگ‌ها فقط برای فشار قابل استفاده بوده و برای ساکشن (مکش) قابلیت استفاده ندارند.


5-کوپلینگ GOST (روسی)

نوعی کوپلینگ بدون نر و مادگی است که در کشور روسیه جهت اتصال شیلنگ‌های آتش نشانی به کار می‌رود. این کوپلینگ‌های روسی تحت استاندارد GOST R 53279-2009 تولید می‌شوند. استاندارد GOST یک استاندارد مشترک اوراسیایی است که برای استانداردسازی تولیدات ناحیه اوراسیا تنظیم شده است.


6-کوپلینگ Guillemin Symmetrical یا کوپلینگ فرانسوی

کوپلینگ فرانسوی بوده که در کشورهای فرانسه و بلژیک جهت اتصال شیلنگ‌های آتش نشانی کاربرد دارد. این کوپلینگ فقط برای فشار مناسب بوده و با کوپلینگ DSP یا کوپلینگ بلژیکی سازگار است. کوپله کردن این اتصالات با دست نیز امکان پذیر است اما در سایزهای بالاتر بهتر است از آچار کوپلینگ استفاده شود. با استفاده از دست و با یک ربع چرخش، دو قسمت کوپلینگ به هم جفت می‌شوند. این کوپلینگ دارای نر و مادگی نبوده و از دو جزء یکسان تشکیل شده است.

این کوپلینگ‌ها در کابردهای مختلف و با متریال‌های آلومینیوم، آلیاژ پایه مس، استنلس استیل و پلی پروپیلن ساخته می‌شوند.

کوپلینگ‌های فرانسوی تحت استانداردهای EN14420 ساخته شده و فقط برای فشار قابل استفاده است.

                                               


7-کوپلینگ Machino (ژاپنی)

این کوپلینگ ژاپنی در سطح وسیع در مصارف آتش نشانی در کشور ژاپن مورد استفاده است. از نوع اتصال سریع بوده و دو جزء نری و مادگی دارد. این دو جزء با فشار اندکی در همدیگر قفل می‌شوند. این کوپلینگ‌ها برای محافظت بیشتر در برابر ضربات ناشی از رها شدن در عملیات اطفای حریق داری یک محافظ لاستیکی به دور جزء مادگی هستند. کوپلینگ‌های Machino براساس استاندارد JIS B9911 که یکی از استانداردهای ملی ژاپن است، در ابعاد و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود.


8-کوپلینگ Nakajima (ژاپنی)

یک کوپلینگ بدون نر و مادگی ژاپنی است که برای اتصالات آبرسانی آتش نشانی (شیلنگ، پمپ، نازل و... آتش نشانی) کاربرد دارد. اتصال آن همانند اتصالات Storz بوده و قابلیت چرخش بصورت هرزگرد جهت راحتی در اتصال را دارد. این کوپلینگ‌ها برای مصارف مکش (ساکشن) قابل استفاده نیستند. اتصالات Nakajima دارای انواع درپوش‌ها، تبدیل‌ها و کوپلینگ‌ها هستند. این اتصالات تحت استاندارد JIS F-7335 ساخته می‌شوند.


9-کوپلینگ نروژی (Norlas)

کوپلینگ نروژی اغلب با متریال آلیاژهای پایه مس ساخته شده و در مصارف آبرسانی آتش نشانی و سازه‌های نفتی فراساحلی کاربرد دارند. کوپلینگ Norlas بدون نر و مادگی بوده و دارای 2 زبانه(قلاب) اتصال است که همانند اغلب کوپلینگ‌های با دو زبانه اتصال، با ربع چرخش جفت می‌شوند.

                                       


10-کوپلینگ روسی ROTTA

کوپلینگ‌های روسی ROTTA با سه زبانه اتصال و به صورت بدون نر و مادگی ساخته می‌شوند. این کوپلینگ‌ها شباهت نزدیکی به کوپلینگ‌های Barcelona دارند و در مصارف آبرسانی آتش نشانی کاربرد دارند.


11-کوپلینگ ایتالیایی (UNI)

کوپلینگ ایتالیایی دارای دو جزء نر و مادگی بوده و از نوع کوپلینگ‌های رزوه‌ای هستند. کوپلینگ‌های UNI در کشور ایتالیا در مصارف آتش نشانی مورد استفاده هستند. آب بندی آنها با واشر لاستیکی بوده و علاوه بر فشار در مکش (ساکشن) نیز کاربرد دارند.

                      


12-کوپلینگ Camlock

این کوپلینگ‌ها دارای دو جزء نر و مادگی بوده که بر روی جزء مادگی بازوهایی برای کوپله کردن اتصال تعبیه شده است. شکل زیر طریقه اتصال نر و مادگی این کوپلینگ را نشان می‌دهد. این کوپلینگ‌ها برای انتقال سیالات در صنایع نفتی و شیمیایی و به طور محدودتر در مصارف آبرسانی آتش نشانی مورد استفاده هستند. کوپلینگ Camlock تحت استانداردهای DIN2828 و EN14420-7 طراحی و تولید می‌شوند.

 

پیشنهاد مطالعه: معرفی تجهیزات آتش نشانی و اطفای حریق 

 

تجهیزات آتش نشانی تجهیزات اطفای حریق آریاکوپلینگ کوپلینگ آلمانی کوپلینگ Storz کوپلینگBS کوپلینگ آتش نشانی