مقالات

انوع آتش سوزی

انواع آتش سوزی و روش‌های مهار آنها

آتش سوزی در انواع مختلفی طبقه بندی می‌شود. هر نوع آتش سوزی با روش و ابزار خاصی مهار می‌شود. در این مطلب به بررسی انواع روش‌های مهار آتش سوزی می‌پردازیم. در ادامه نیز با ویژگی‌های انواع آتش سوزی آشنا می‌شویم. 

ادامه مطلب

تاریخچه اسپرینکلر آتش نشانی

تاریخچه اسپرینکلر آتش نشانی

امروزه اسپرینکلر آتش نشانی(Fire Sprinkler) یا بارنده اطفای حریق، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک سیستم اطفای حریق خودکار، نقش قابل توجهی را در پیشگیری از گسترش آتش‌سوزی‌ها و همچنین افزایش سرعت عمل در مهار آتش‌سوزی‌ها ایفا می‌کند. اما اسپرینکلر نیز همانند تمام ابداعات بشر، یک سیر تکاملی را سپری کرده است. در این مطلب به بررسی سیر پیشرفت اسپرینکلر آتش نشانی می‌پردازیم.

ادامه مطلب

جعبه آتش نشانی فایبرگلاس آریا

فایبرگلاس و کاربرد آن در ساخت جعبه آتش نشانی برای مناطق خورنده (1)

جعبه آتش نشانی یکی از تجهیزات ضروری و اولیه است که جهت قرار دادن تجهیزاتی مانند قرقره‌ها و خاموش‌کننده‌های آتش نشانی کاربرد دارد. اهمیت کیفیت و دوام این تجهیزات و نقش حیاتی آن در حفظ جان و مال انسانها بر هیچ کسی پوشیده نیست. همانطور که می‌دانیم، جعبه‌های آتش نشانی اغلب از ورق‌های فولادی ساخته می‌شوند. این ورق‌های فولادی در ابعاد مشخص و با تجهیزات صنعتی برش و خم شده و نهایت رنگ می‌شوند تا در نهایت یک جعبه آتش نشانی ساخته شود. 

ادامه مطلب

عوامل نقص و خرابی خاموش کننده آتش نشانی

عوامل نقص و خرابی یک خاموش کننده آتش نشانی

خاموش کننده آتش نشانی یا در اصطلاح عمومی، کپسول آتش نشانی ابزاری شناخته شده برای مهار آتش سوزی است. ما از کودکی در مدرسه با خاموش کننده آشنا شده و با اهمیت و کاربرد آن آشنا می‌شویم. شاید اولین چیزی که هنگام مشاهده آغاز یک حادثه آتش سوزی به فکرمان برسد، استفاده از این ابزار برای مهار آتش سوزی باشد. 

ادامه مطلب

جعبه آتش نشانی فایبرگلاس آریا

فایبرگلاس و کاربرد آن در ساخت جعبه آتش نشانی برای مناطق خورنده (2)

اهمیت نقش جعبه آتش نشانی در نگهداری تجهیزات اطفای حریق شاید از نقش جعبه کمک‌های اولیه نیز بیشتر باشد. چه بسا اینکه در بسیاری از موارد جعبه آتش نشانی الزام بیشتری نسبت به جعبه کمک‌های اولیه دارد. در مطلب هفته قبل به بررسی شرایط اقلیمی مناطق خورنده، تاریخچه مواد کامپوزیت و چیستی فایبرگلاس و کاربردهای آن پرداختیم. این هفته به بررسی ویژگی‌های مختلف فایبرگلاس و مزیت‌های آن برای ساخت جعبه آتش نشانی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید. 

ادامه مطلب

شیر فشار شکن آریاکوپلینگ

اهمیت شیر فشار شکن در تاسیسات آبرسانی

یکی از مشکلات شایع در سیستم‌های لوله‌کشی با کاربردهای مختلف، نوسان فشار و تغییرات و تلاطم جریان یا پدیده ضربه قوچ (water hammer) در داخل لوله‌هاست. باز و بست ناگهانی جریان یا قطع و وصل پمپ ممکن است باعث ضربه قوچ شود. همچنین در ساختمان‌های بلند مرتبه اغلب در طبقات اولیه، فشار آب بیشتر از استاندارد و در طبقات بالاتر کمتر از حد مناسب است. 

شیر فشار شکن نوعی شیر کنترل کننده فشار در ورودی سیستم لوله کشی است که برای حل چنین مشکلاتی طراحی و تولید شده است. 

ادامه مطلب